Çanakkale Şehitliği’nde sır olay… Mezar taşı kayboldu

Aslen Bitlisli olan ve İstanbul’da yaşayan Yakup Tetikoğlu, yaklaşık 15 yıl önce yakınlarıyla birlikte Çanakkale’ye gitti. Burada Çanakkale Şehitliği’ni de ziyaret eden Tetikoğlu ve beraberindekiler, Bitlisli Mirza İsmailoğlu’nun dört oğlundan en büyüğü olan, dedelerinin ağabeyi Abdülaziz’in buradaki mezar taşını gördü.

25 YAŞINDAYKEN ŞEHİT DÜŞMÜŞ

Sözcü’den Halil Altaş’ın haberine göre, aile fertleri, 126. Alay’da görevliyken, 25 yaşında şehit olan 1890 doğumlu İsmailoğlu Abdülaziz’in mezarının başında dua etti, fotoğraf çektirdi. Sonraki yıllarda da ziyaretlerde bulunan Tetikoğlu, en son 7-8 yıl önce gittiklerinde, geniş çaplı düzenleme yapılan alanda, daha önce başında fotoğraf çektirdikleri bu mezar taşının yerinde olmadığını gördü.

Bunun üzerine görevlilere nedenini sorduklarını anlatan Tetikoğlu, kendilerine böyle bir kişinin isminin listede bulunmadığının söylendiğini aktardı.

Bunun üzerine Çanakkale Valiliği’ne gidip dönemin valisiyle görüştüklerini ve başında fotoğraf çektirdikleri mezar taşını gösterdiklerini anlatan Tetikoğlu, onun da şehitliğin bulunduğu Eceabat ilçesi kaymakamına telefon ettiğini, durumu ilettiğini söyledi.

Valinin yönlendirmesiyle Eceabat Kaymakamlığına gittiklerini, ancak kaymakamı yerinde bulamadıklarını dile getiren Tetikoğlu, özel kalemdeki görevlinin ise başında fotoğraf çektirdikleri mezar taşını oraya kendilerinin koymuş olabileceğini söylediğini belirtti.

Böyle bir şeyin nasıl mümkün olabileceğini sorup, karşı çıkmalarına rağmen bugüne kadar bir değişiklik yapılmadığını belirtti. Kendilerinin sadece dedelerinin ağabeyinin mezar taşının diğer şehitler gibi oraya konulmasını istediklerini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx