Güney Kore merkezli otomobil devi Hyundai ve Kia harekete geçti: Araçlarınızı binalardan uzağa park edin, yangın riski var…

Hyundai ve Kia, motor yangını riski nedeniyle ABD’deki toplam 3,37 milyon aracı geri çağırıyor. Otomotiv devleri araç sahiplerine, arabalarını 2019 yılına kadar yapılan binalardan uzağa park etmeleri gerektiğini de tavsiye ediyor.

Otomobil üreticileri, dahili fren hidroliği sızıntılarının, yangına yol açabilecek bir elektrik kısa devresine neden olabileceğini söylüyor. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), araç sahiplerinin otomobil üreticilerinin tavsiyelerine uymaları ve onarımlar yapılana kadar araçları dışarıya park etmeleri gerektiğini söyledi.

Hyundai, geri çağırmayla ilgili olarak 2017’den bu yana 21 yangın ve 21 başka termal olay raporu bulunduğunu, Kia’nın ise en az 10 doğrulanmış yangın ve erime olayı raporu bulunduğunu söyledi. NHTSA, her iki otomobil üreticisinin de geri çağırmalarla bağlantılı herhangi bir kaza, yaralanma, ölüm ya da kaza raporu olmadığını söyledi.

Kia America’nın geri çağırma işlemi 1,73 milyon Borrego, Cadenza, Forte, Sportage, K900, Optima, Soul Rio, Sorento ve Rondo aracını kapsıyor. NHTSA’ya yapılan bir başvuruya göre geri çağırma, her araç için 2010’dan 2017’ye kadar çeşitli model yıllarını kapsıyor.

Hyundai, 2011’den 2015’e kadar olan model yıllarına ait 1,64 milyon Elantra, Genesis Coupe, Sonata Hybrid, Accent, Azera, Veloster, Santa Fe, Equus, Veracruz, Tucson, Tucson Fuel Cell ve Santa Fe Sport araçlarını geri çağırıyor

Otomobil üreticisi, dosyasında, Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) modülünün fren sıvısını dahili olarak sızdırabileceğini ve elektriksel kısa devreye neden olabileceğini, bunun da park halindeyken veya sürüş sırasında motor bölmesinde yangına yol açabileceğini belirtti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx