Google’da ‘Gemini’ dönemi: Şimdiye kadarki en gelişmiş yapay zeka modeli duyuruldu!

Google Çarşamba günü, OpenAI’nin GPT modelleri ile rekabet etmek ve Google’ın tüketici uygulamalarından Android akıllı telefonlara kadar her şeyi güçlendirmek için tasarlanan Gemini adlı bir yapay zeka modelini piyasaya sürerek, hızla büyüyen üretken yapay zeka alanında rekabet etmek için şimdiye kadarki en iddialı çabasını başlattı.

“GEMİNİ DÖNEMİ” BAŞLADI!

Google’ın hedeflerinin kapsamı, Gemini’yi şirketin “en büyük ve en yetenekli yapay zeka modeli” olarak tanıtan ve teknoloji devinin modelinin büyük şirketlerden Google Pixel 8 Pro gibi tüketici cihazlarına kadar her ortamda kullanılmasını öngören bir “Gemini dönemi” ilan eden şirketin duyurusunda yansıtıldı.

Google, yalnızca görseller ya da metin gibi tek bir tür kullanıcı uyarısıyla ilgilenen mevcut yapay zeka modellerinin aksine Gemini’nin “çok modlu” olacak şekilde tasarlandığını söyledi. Bu, metin, görüntü, ses, video ve programlama kodunu birleştirerek birden fazla medya türünü içeren girdileri kabul ettiği anlamına geliyor.

Google CEO’su Sundar Pichai bir blog yazısında “Bu yeni model çağı, bir şirket olarak üstlendiğimiz en büyük bilim ve mühendislik çabalarından birini temsil ediyor” dedi.

YENİ YAPAY ZEKA HER ALANDA KULLANILACAK

Google’ın tescilli yapay zeka sohbet robotu Bard’ın Gemini modelinin bir versiyonuyla zaten yükseltildiğini belirten şirket, Gemini’yi dünya çapında milyarlarca insan tarafından kullanılan Google’ın arama motoru ve Chrome web tarayıcısı da dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılan ürünlere eklemeyi planladığını söyledi.

Bu aynı zamanda üretken yapay zekayı Google’ın imparatorluğunun en uzak köşelerine kadar götürme çabasını da temsil ediyor. Şirket Gemini 1.0’ın üç farklı boyutta geleceğini söyledi: Mobil cihazlar ve uygulama geliştiriciler için optimize edilmiş Nano; çok çeşitli görevler ve müşteriler için tasarlanmış varsayılan model olan Pro; ve Google’ın şimdiye kadar ürettiğini söylediği ve hala güvenlik testlerinden geçen en gelişmiş yapay zeka modeli olan Ultra.

Şirket, Google’ın Gemini modelinin, testlerinde, bir algoritmanın okuduğunu anlama, matematiksel yetenek ve çok adımlı muhakeme becerilerini değerlendirmek için yapay zeka araştırmacıları tarafından yaygın olarak kullanılan iki düzineden fazla kriterde rakip yapay zeka modellerinden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Google DeepMind’ın ürünlerden sorumlu başkan yardımcısı Eli Collins Salı günü bir konferans görüşmesinde gazetecilere verdiği demeçte, “Bunun her alanda yeni sınırlar çizdiğini görüyoruz” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx