Zelensky: Rusya, Avrupa’ya karşı gaz savaşı yürütüyor

Rusya’nın Kuzey Akım gaz boru çizgisindeki bir türbinin bakıma alınması nedeniyle Avrupa’ya gaz akışının 33 milyon metreküpe düşüreceğini açıklamasının akabinde Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, Rusya’nın Avrupa’ya karşı gaz savaşı yürüttüğünü söyledi.

“Kasıtlı yapılıyor, açıkça bir gaz savaşıdır”

Zelensky, “Kuzey Akım türbini ile ilgili oduna karşın Rusya, mukavele gereği yapmak zorunda olduğu üzere Avrupa ülkelerine gaz tedarikine devam etmeyecek. Bütün bunlar, Avrupalıların kışa hazırlanmalarını mümkün olduğunca zorlaştırmak için Rusya tarafından kasıtlı olarak yapılıyor” sözlerini kullanarak, “Bu, Rusya’nın birleşik bir Avrupa’ya karşı yürüttüğü açıkça bir gaz savaşıdır. Tam olarak bu türlü algılanmalıdır” dedi.

“Bunlar terörün farklı biçimleridir”

Avrupa’daki insanların Rusya’nın umurunda olmadığını belirten Zelensky, “İnsanlara ne olacağı, nasıl acı çekecekleri umurlarında değil. Limanların kapanmasından kaynaklanan açlıktan, kışın soğuğundan, yoksulluktan ya da işgalden” ifadelerini kullanarak, “Bunlar terörün farklı biçimleridir” dedi.

Rusya gaz akışını yarı yarıya düşeceğini duyurmuştu

Geçtiğimiz hafta kimi türbinlerdeki bakımların sona ermesiyle Avrupa’ya tekrar 67 milyon metreküp gaz sağlamaya başlayan Rus devlet güç şirketi Gazprom, yeni bakımlar nedeniyle gaz sevkiyatının yarı yarıya düşeceğini duyurarak, “Bakımlar öncesi revizyonlar ortasındaki mühletin sona ermesiyle kontaklı olarak Rostekhnadzor (Güvenlik Sertifikası) talimatlarına nazaran ve motorun teknik durumu dikkate alınarak Gazprom, Portovaya CS’de öbür bir Siemens gaz türbini motorunun çalışmasını durduruyor” demişti.

Gazprom ayrıyeten, 27 Temmuz sabahı 07.00’de başlayacak çalışmalar sonucunda Kuzey Akım’dan gaz sevkiyatının 67 milyon metreküpten 33 milyon metreküpe düşeceğini belirtmişti.

Gaz akışı daha evvel de bakım nedeniyle yarıya düşürülmüştü

Geçtiğimiz ay sonunda Kuzey Akım boru sınırındaki kimi türbinler Alman Siemens firması tarafından bakım için Kanada’ya gönderilmişti. Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarını öne süren Kanada, bu türbinleri Alman firmasına teslim etmemişti. Hem Almanya hem de Avrupa Birliği (AB) tarafından Kanada’ya yapılan müracaatlar ve baskılar sonucunda Kanada türbinleri göndermiş ve geçtiğimiz haftalarda yapılan 10 günlük bakım çalışması nedeniyle boru sınırından Avrupa’ya gaz akışı yarı yarıya düşürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.