Yapay zekanın yaptığı fotoğrafla birinci oldu, sanat dünyasında tartışma yarattı

Colorado’da yapay zeka (AI) tarafından oluşturulan bir tablo, sanat yarışında birinci olunca tartışma yarattı.

Sanatçı Jason Allen, Colorado Eyalet Fuarı’nın hoş sanatlar yarışında dijital sanat kısmında birincilik kazanan “Théâtre D’opéra Spatial” isimli sanat yapıtını yapmak için Midjourney isimli bir yapay zeka programı kullandı.

Midjourney, metin kutusundaki sözcüklerden grafikler oluşturan bir program. Allen da Sincarnate kullanıcı ismi altında, bu programı kullanarak resmi yaptığını ve eyalet fuarının hoş sanatlar müsabakasında dijital sanatlar kategorisinde birincilik kazandığını açıkladı:

“100’lerce imaj oluşturdum ve haftalarca ince ayar yaptıktan sonra, birinci 3’ümü seçtim ve bunları tuvale yazdırdım.”

TARTIŞMALAR BAŞLADI: SANATKARIN ÖLÜMÜ

Allen’ın paylaşımı üzerine pek çok kullanıcı, birinci olan yapıtın bir yapay zeka programı ile üretilmiş olmasına reaksiyon gösterdi. Bir kullanıcı bunun hile olup olmadığını sorguladı ve yapay zekanın yaratıcı işlere tesirine dikkat çekti.

OmniMorpho ismini kullanan bir öteki Twitter kullanıcısı ise, “Gözlerimizin önünde sanatkarın vefatını izliyoruz” dedi.

Başka bir Twitter kullanıcısı da “Bu çok iğrenç. Yapay zekanın nasıl yararlı olabileceğini görebiliyorum, lakin bir sanatçı olduğunuzu muhakkak söyleyemem” diye yazdı.

Allen, The New York Times’a tartışmalara cevap olarak şunları söyledi: “Bunun için özür dilemeyeceğim. Kazandım ve hiçbir kuralı çiğnemedim.”

JÜRİ AÇIKLADI: “KURAL İHLALİ YOK”

Allen gazeteye yapay zeka programı kullanılarak yaptığı eser konusunda şeffaf olduğunu söyledi. Fuarı denetleyen bağlantı yöneticisi Olga Robak da Allen’ın hiçbir kuralı ihlal etmediğini açıkladı.

NBC’nin haberine nazaran ise, sanat müsabakasının heyet üyeleri, sanatkarın yapay zeka ile yapıtı yarattığını bilmiyorlardı.

Allen yaptığı açıklamada, “İlk kere bir yarışa katıldım ve kazandım. Bence bu, nitekim yapay zekanın gücünü gösteriyor ve ne yazık ki birçok insan bundan rahatsız oldu.”

Ayrıca Allen, sunduğu yapıttan evvel yapıtının 900 tekrarını yaptığını, Photoshop’ta düzenlediğini ve tüm bunlar için toplam 80 saat harcadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.