VİOP’ta endeks kontratı haftaya düşüşle başladı

Haziran vadeli endeks kontratı, açılışta en düşük 2.806,25 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 1 altında 2.815 düzeyinden süreç görüyor.

Cuma günü global piyasalarda artan risk algısına paralel satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı yüzde 2,6 azalışla 2.842,50 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında ise kayıplarını kısmen telafi ederek 2.858,50 puana çıktı.

FED’İN FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Analistler, global hisse piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günkü para siyaseti kararları öncesinde satıcılı bir seyrin hakim olduğunu söyledi.

Geçen hafta ABD’de açıklanan enflasyon sayılarının, beklentilerin üzerinde gerçekleşerek, enflasyonun mayısta tepe yapmış olabileceği beklentisini boşa çıkardığını aktaran analistler, Fed’in agresif şahin tavrının öngörülenden daha uzun sürebileceği tasasının piyasalarda satış baskısını güçlendirdiğini tabir etti.

Analistler, yurt içinde ise bugün sanayi üretimi ve ödemeler istikrarı datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan endeks kontratında 2.800 ve 2.750 düzeylerinin dayanak, 2.900 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.