Tabipler meskende Covid-19 testi yapanları uyardı

Son devirde başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede corona virüsü salgını süratle yayılmaya devam ederken dikkat alımlı bir ikaz ABD’den geldi.

Corona virüsü salgını dünya genelinde tekrar yayılmaya başlarken, ABD’de misyonlu bilim insanları konutta yapılan Covid-19 test kitleri ile ilgili telaş yaratan bir açıklama yaptı. Uzmanlar konutta yapılan testlerin kimi durumlarda gerçek sonucu vermediğini duyurdu.

Salt Lake City’deki Westminster College’da misyonlu profesör Han Kim, “Bu konutta corona virüsü test kitlerinden iki test çıkıyor ve birinci testten birkaç gün sonra yapmanız daha hakikat olur. İki testin olması aslında tek test olduğunu gösteriyor zira ikinci testi bir sonraki yapın diye o pakete koymadılar” dedi.

Kim, “İlk testte sonuçlara yansıyacak kadar virüs tespit edilemeyebilir münasebetiyle ikinci testi yapmak gerekli” sözünü kullandı.

Öte yandan uzmanlar, meskende yapılan süratli antijen testinin de kullanıcıdan kaynaklı birtakım yanılgılar yaratabileceği belirtilirken, “Numune alındıktan sonra solüsyon içinde yanlışsız bir formda çevrilmeli. Alışılmış test kitinin bozuk olma ihtimali de var” yorumunu yaptı.

Utah Üniversitesi’nde vazifeli bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Emily Spivak da test sonuçlarıyla ilgili sorun yaşadığını söyledi. Spivak, “Hızlı antijen testi negatif çıkmıştı ancak iki ya da üç gün boyunca değerli semptomlar gösteriyordum. Sonunda PCR testi yaptım ve müspet çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.