Suriye’de kolera salgını, hudutlarda alarm

Suriye’nin Rakka kentinde terör örgütü YPG/PKK ve rejimin denetimindeki bölgelerde çıkan kolera salgınında 14 kişinin ömrünü yitirdiği, 2 binin üzerinde kişinin ise hastalığa yakalandığı ileri sürüldü. Gelişme üzerine hudut kapılarında tedbirler artırıldı.

12 yıldan bu yana iç savaşın sürdüğü Suriye’de hijyen olmayan şartlardaki hayat nedeniyle kolera salgını baş gösterdi. Salgının, pis ve kanalizasyon sularıyla sulanan sebzelerin yıkanmadan yenmesi nedeniyle otaya çıktığı belirtildi.

Salgında, pak su bulunamaması, açık kanalizasyonlar ve makûs ömür şartlarının da tesirli olduğu vurgulandı. YPG/PKK ve rejim güçlerinin denetiminde bulunan bölgelerde yaklaşık 2 bin kişinin şiddetli ishal ve kusma şikayetiyle hastanelere başvurduğu, bunlardan 14’ünün ömrünü yitirdiği belirtildi.

TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ BÖLGELERDE DURUM DENETİM ALTINDA

Salgın nedeniyle Fırat Kalkanı ve Zeytin Kolu Harekatları bölgelerindeki sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, lokal meclisler, belediyeler, sıhhat, eğitim, tarım ve toplumsal hizmetler müdürlüklerinin yetkililerinin bir ortaya gelerek hastalığın yayılmasının önlenmesi için alınacak tedbirleri görüştükleri öğrenildi. Bu kapsamda, hastanede koleralı hastaların tedavisi için özel servislerin açılması. Çadır kentlerde sahra noktalarının kurulması üzere tedbirler alınması kararlaştırıldı. Bölgedeki vilayetlerin tabip odaları da alandan salgın ve koleralı hasta konusunda bir bilgi ulaşmadığını söyledi.

VALİ GÜL’DEN AÇIKLAMA: TEDBİRLER ARTIRILDI

Rakka’daki kolera salgını üzerine Türkiye hududunda da tedbirler artırıldı. Gaziantep Valisi Davut Gül, şu ana kadar ulaşan bir salgın bilgisi olmadığını tabir ederek şunları söyledi:

“Salgın nedeniyle Suriye tarafında mümkün hadiseler için karantina merkezleri oluşturma kararı alındı. Şu ana kadar yalnız Cerablus bölgesinde kuşkulu bir hadiseye rastlanmış. Onun test sonucu da negatif çıkmış. Hudut kapılarında tedbirler artırıldı. Gelenlerin ateş ölçümü üzere, hastalığın bariz belirtileri konusunda arkadaşlarımız daha kapsamlı önlemlerle denetimi sağlanacak. Şüpheliler derhal denetim altına alınacak. Bilhassa çadır kentlerde sıhhat ve hijyen çalışmaları artırılacak, hastanelerde kolera servisleri açılarak, çadır kentlerde sahra noktaları kurulacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.