Son dakika: Pakistan ile 7 anlaşma imzalandı! Erdoğan ticaretteki yeni hedefi duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye ziyarette bulunan Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:  Başbakanlığa gelmesinin ardından Sayın Şahbaz Şerif ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. İki ülke arasındaki dostluk oldukça eskiye uzanıyor. Bu köklü bağlardan güç alan ilişkilerimiz 1947 yılından beri dostluk ve kardeşlik temelinde gelişmektedir. Diplomatik ilişkilerimizin 75. yılını idrak ediyoruz. Dayanışmamızı artırarak devam etme kararlılığımızı dile getirdik. İkili ilişkilerimiz ile bölgesel ve küresel meseleleri kapsamlı şekilde ele aldık.

Pakisan ile savunma sanayi anlanında son dönemde geliştirilen işbirliğinden memnuniyet duyuyoruz. Koronavirüse rağmen ticaret hacmimizi ilk kez bir milyar doların üzerine çıkardık. Hedefimiz 5 milyar dolardır. Türkiye olarak iş insanlarımızı ve yatırımcılarımızı Pakistan’da daha fazla yatırım yapmaya teşvik ediyoruz.

Pakistan ile savunma sanayii alanında son dönemde geliştirilen somut iş birliği projelerinden memnuniyet duyuyoruz. MİLGEM projesi kapsamında ortak korvet üretimimiz bu anlamda önemli bir örnek teşkil ediyor. Bu proje çerçevesinde ikisi Pakistan’da, ikisi ülkemizde inşa edilen gemilerin yapım aşamaları belirlenen takvim çerçevesinde birer birer tamamlanıyor.

Pakistan ile turizm, eğitim, lojistik, sivil havacılık, iletişim ve bilgi teknolojileri gibi hizmet sektörlerinde iş birliğimizi geliştirmek için çalışıyoruz.

Pakistan’a FETÖ ile mücadelede verdiği destek için Pakistan makamlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. Terör saldırılarında hayatını kaybeden Pakistan vatandaşlarına Allah’tan rahmet diliyoruz.

Afganistan’daki insani krizin giderilmesi için Afgan halkına yardım hususunda çaba sarf ediyoruz. Bölgesel istikrar ve barış için bir kritik diğer mesele Keşmir konusudur. Çözüme desteğimizi sürdürüyoruz. Görüşmelerimizin hayrılara vesile olmasına temenni ediyorum.

İkili görüşme sonrası ülkeler arasında 7 anlaşma imzalandı.

PAKİSTAN BAŞBAKANI ŞAHBAZ ŞERİF’İN AÇIKLAMALARI İSE ŞÖYLE:

Türkiye ve Pakistan toplantısına Eylül ayında ev sahipliği yapacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan bize bu fırsatı verdiği için çok teşekkür ediyoruz. Yatırım açısından Türkiye’nin desteğini almaktan çok memnun olacağız. Pakistan halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bize gösterdiği yardım için müteşekkir olmuştur. Türkiye’nin düşmanı Pakistan’nın da düşmanıdır. Biz on yıllardır birlikte çalıştık. Dünya üzerinde en fazla mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan iki ülkeyiz.

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Karşılama töreninde, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Şerif, tören kıtasını Türkçe “Merhaba asker” diyerek selamladı. Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Şerif, merdivenlerde Türkiye ve Pakistan bayrakları önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törende Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara Valisi Vasip Şahin de yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.