Siyasal Bağlantıcı Ferhat Murat doruğa damga vuran fotoğrafı kıymetlendirdi: Türkiye konuk olarak gittiği toplantıda mesken sahibi imajı çizdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı Tepesi’ne katılmak üzere gittiği Özbekistan’ın Semerkant kentinde bulunan Ebedi Kent Kompleksi’nde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmam Ali Rahman, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir ortaya geldi.

Erdoğan, doruğa katılan başkanlarla ağaç dikme merasimine katıldı. Ardından başkanlar ortasındaki görüşmeye dair paylaşılan fotoğraflar ise hayli dikkat çekti.

Şanghay İşbirliği Teşkilatı Tepesi’nde başkanların ortasındaki sohbet sırasında çekilen fotoğraf karesi hem dış basında hem de toplumsal medyada ilgi odağı oldu.

“İNSANLAR GURURLA PAYLAŞIYOR”

TVNET canlı yayınına katılan Siyasal Bağlantıcı Ferhat Murat, büyük yankı uyandıran fotoğrafı ve kamuoyuna yansımasını kıymetlendirdi. Erdoğan’ın başkanlarla olan fotoğrafının masada ve alanda çok güçlü bir başkan imajını yansıttığını söyleyen Murat şu açıklamalarda bulundu:

“Konuşan fotoğraflar vardır derler işte tam o denli bir kare. Siyasal irtibatta kimi fotoğraflar hafızalarda derin bir iz bırakmıştır. Hatırlarsınız Bülent Ecevit’in Bill Clinton ve George Bush ile fotoğrafları yıllarca konuşuldu. Hala da devir dönem gündeme gelmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misal fotoğrafı ortaya çıktığında biz tekrar bu kareleri konuşuyoruz. İrtibatta fotoğraflar çok önemli bir kıymete sahip. Az evvel örnek verdim Bülent Ecevit karesi Türkiye’de çok önemli bir özgüvensizliğe neden olmuştu. Dünden beri toplumsal medyada çok ağırca gördüğümüz bir fotoğraf. Beşerler gururla paylaşıyorlar. Az evvel söylediğim o konuşan fotoğrafları saatlerce anlatabilirsiniz lakin bir fotoğraf o saatlerce anlatımınızı bertaraf edebilir o denli bir kare.

“MİSAFİR OLARAK GİTTİĞİMİZ TOPLANTIDA KONUT SAHİBİ POZİSYONUNDAYIZ”

Semerkant’ta Şanghay İş Birliği Toplantısı’nın öncesinde konuk olarak gittiğimiz bir toplantıda konut sahibi durumundayız. Vücut lisanı noktasında da çok başarılı bir fotoğraf olduğunu söylemek lazım. Masada ve alanda çok güçlü bir önder imajını bu fotoğrafta görüyoruz. Ben açıkçası bu fotoğrafı gördükten sonra bu işin art planını çok merak ettim. Mümkündür ki bu akşam gazeteci arkadaşlarımıza uçakta bu fotoğrafın hikayesi anlatılacaktır. Fotoğrafın servis edilmesi noktasında irtibat başkanlığımızın da başarısı ve mahareti var. Tebrik etmek gerekiyor.”

“TÜRK DIŞ SİYASETİ TARİHİ GÜNLERİNİ YAŞIYOR”

Söz konusu fotoğrafın benzerinin önümüzdeki günlerde de görülebileceğini söz eden Murat şöyle devam etti:

“Türk dış siyaseti tarihi günlerini yaşıyor. Bilhassa Ukrayna ve Rusya ortasındaki arabuluculuk rolü, tahıl koridorunun açılması tekrar güç krizinde arabulucu rolünün biçilmesi, bunun yanı sıra NATO üyesi bir ülke olarak gidip Şanghay İş Birliği Toplantısı’nda bir ‘Asya İttifakı’ fotoğrafı veriyorsunuz. Natürel ki Batı da bundan rahatsızlık duyacak. Duymaması ibi bir durum kelam konusu olmaz fakat tarihi günlerinden birini yaşamasının asıl sebebi de istikrar siyasetini çok başarılı bir biçimde yürütmesi. Türkiye merkez bir duruma ulaştı ve masada da alanda da güçlü rolünü her geçen gün kuvvetlendiriyor. Mümkündür ki misal fotoğrafları önümüzdeki günlerde farklı yerlerde de göreceğiz. “

“MUHALEFETTE ERDOĞAN’IN YAPTIĞI İŞE ‘DOĞRU’ DİYEBİLMEK YASAKLANMIŞ DURUMDA”

Muhalefetin dış siyasetteki başarıyı takdir etmek yerine eleştirdiğinin altını çizen Murat, en azından dış siyasette ortak noktada buluşulması gerektiğini söyledi.

Murat, “Meclis’te siz en gerçek işi yapsanız biz buna yanlışsız diyemeyiz diyen bir milletvekilini hatırlıyorum. Bu kamuoyunda aslında çok karşılık bulmuyor. Ben muhalefetin sergilediği bu tablonun kendi tabanlarında da çok karşılık bulduğunu düşünmüyorum. Deniz Baykal’ın muhakkak durumlarda iktidarla birlikte hareket ettiğinde çok olumlu geri dönüşler aldığını hatırlarsınız. Şu son periyotta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bir işe gerçek diyebilmek yasaklanmış durumda. ” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.