Putin’in Londralılara armağan ettiği Büyük Petro heykeline atak

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Londra halkına armağan ettiği Büyük Petro heykelinin akına uğradığı açıklandı. Putin’in 2003 yılında kente yaptığı ziyarette armağan edilen heykelin bir soygun teşebbüsünde hasar gördüğü belirtildi. Londra’nın güneyindeki Deptford’da bulunan heykelin muhafaza çemberi altına alındığı aktarıldı.

The Guardian’ın haberine nazaran, ”Büyük Petro” olarak bilinen Rus çarı I. Peter, Rusya’da “ulusal kahraman” olarak anılıyor. Rus heykeltraş Mihail Chemiakin tarafından yapılan heykel, I. Peter’ın gençlik devrinde 1698’de Deptford’a yaptığı geziyi sembol ediyor. Deptford’da bulunan heykele soygun teşebbüsü sırasında hasar verildiği aktarılırken onarım bedelini ise kimse karşılamıyor.

Emlak şirketi Millennium Quay yetkilisi Joel Coleman, heykelin restore edilmesi gerektiğini belirterek “Son deva Rusları arayacağım. Rus halkının bir armağanı olduğu için Rusya büyükelçiliğinin ödeme yapıp yapmayacağını göreceğiz” dedi. Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzlarının başlamasının akabinde heykel Ukrayna bayrağı ve renkleriyle donatılmıştı.

Heykele saldıranların yüzleri maskeli iki kişi olduğunu belirten Coleman, “Bunun Ukrayna’yla ilgili olduğunu söylüyorlar lakin imgelerde izledim, bu bir soygun teşebbüsüydü çalmaya çalıştılar” dedi. Coleman, “Büyük Petro’da yanlış bir şey görmüyorum. Farklı istikametlerden âlâ bir adamdı. Rusya’yı modernize etti, tarihi inkar edemeyiz” diye konuştu.

Heykelin üzerinde yer alan plakette ise “Anıt, Rus halkının bir armağanıdır ve Büyük Petro’nun bilgi ve tecrübe arayışı içinde bu ülkeye yaptığı ziyareti anmaktadır” sözleri yer alıyor. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.