Perseverance, Mars’ta 7 kere oksijen üretmeyi başardı

NASA’nın geliştirdiği Perseverance (Azim) aracı, 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılmış ve 18 Şubat 2021 gecesi kızıl gezegendeki Jezero Krateri’ne inmişti.

Mars’taki jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars’ta daha evvel hayat olup olmadığını ve biyolojik izleri araştıracak olan Perseverance, yaptığı keşiflerle vakit zaman şaşırtıyor.

7 sefer oksijen üretmeyi başardı

Mars’taki atmosferin yaklaşık yüzde 96’sını oluşturan karbondioksiti dönüştürmek için tasarlanmış Perseverance üzerinde küçük bir araç bulunuyor. Mars gezgini, MOXIE aracı ile 7 defa oksijen üretmeyi başardı.

Şubat 2021’den bu yana aygıt yedi defa çalıştı ve her seferinde saatte yaklaşık 0,2 ons (6 gram) oksijen üretti. Bu, Dünya’daki küçük bir ağacın üretebileceği oksijen ölçüsüyle birebir düzeyde.

MOXIE aygıtı Mars’ta dört mevsim boyunca hem gece hem de gündüz çeşitli şartlarda çalıştı. Araştırmacılar, aygıtın MOXIE’den yaklaşık 100 kat daha büyük bir versiyonunun, kızıl gezegeni ziyaret eden gelecekteki astronotlar için potansiyel olarak solunabilir oksijen oluşturabileceğini umuyorlar.

Eğer Mars’ta oksijen üretilemezse, bir uzay gemisinin büyük bir kısmının Dünya’dan taşınacak oksijene ayrılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.