Meskende yetiştirebileceğiniz 7 şifalı bitki

Siz de hem açık havada hem de iç yerlerde şifalı bitkilerden oluşan bir bahçe oluşturabilirsiniz. Geçmişte yalnızca tıbbi emeller için özel olarak tasarlanmış bahçelerde şifalı bitkiler yetiştiriliyordu. Neden bu bitkilerden kimilerini konutta yetiştirmiyorsunuz?

Sizi sağlıklı tutmaya ve rahatsızlıklarınızı hafifletmeye yardımcı olacak çaylar, karışımlar ve balsamlar hazırlamak için doğal bir fabrikaya sahip olacaksınız.

İşte konutta kolaylıkla yetiştirebileceğiniz şifalı bitkiler.

Aloe vera

Nemlendirici ve güzelleştirici özellikleri ile bilinen aloe vera, besin bölümünde de kullanılmaktadır. Bu bitkiyi konutta yetiştirmek için drenajı kolaylaştıracak bir çakıl yatağı yapmayı unutmadan, toprak ile dolu bir kap kullanın. Güneş gören bir yere bırakmak ve kışın soğuktan korumak gerekir.

Limon balsamı

Anksiyete, uykusuzluk, yara güzelleşmesi, uçuk tedavisi, böcek ısırıkları ve hazımsızlık üzere birçok sıhhat sıkıntısına karşı tesirli olan limon balsamı bitkisini meskende bir saksıda çarçabuk yetiştirebilirsiniz. Limon balsamı çok taraflı şifalı bir bitkidir.

Nane

Mide ağrıları için ülkü olan nane tıpkı vakitte sakinleştirici tesirleri olan bir bitkidir. Yılın rastgele bir vaktinde yetiştirilebilen naneler için tabanı çakıl olan ve toprakla doldurulacak bir kap alın. Nane kısmi olarak gölgeyi tercih eder, direkt güneş ışığına maruz bırakmayın.

Adaçayı

Adaçayının rahatlatıcı yararlarından yararlanmak için kesinlikle killi toprağa ekmelisiniz. Neredeyse her vakit güneşli bir yerde saklanmalı, tercihen balkona konulmalıdır.

Maydanoz

Maydanoz böbrekleri temizler, ağız kokusunu giderir ve bağışıklık sistemini korur. Yetiştirmek için, saksıyı günde en az 5 saat güneşte bırakmak gerekir. Tek dezavantajı yavaş büyümesidir, bu nedenle bitkinin büyümediği izlenimine sahip olsanız bile, toprağı sulamayı asla unutmamalısınız.

Papatya

Papatya sakinleştirici tesiriyle bilinir ve ayrıyeten kalp sorunlarını de önler. Su tahliyesini kolaylaştırmak için her vakit yazın en sıcak vaktinde toprak ve kum ile dikilmelidir. Daha sonra konutun ışık gören bir yerinde saklanmalıdır.

Dereotu

İdrar söktürücü ve bilhassa bulantı önleyici tesirleriyle bilinen dereotu, çeşitli yemeklerde ve çaylarda rahatlıkla kullanılabilir. İnce yaprakları olan bu bitki güneşi sever ve ısıya gereksinim duyar. Rüzgardan korunaklı bir yerde yetiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.