Maliye Bakanı’nın eşi vergiden kaçıyor

FİNANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiliz Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın eşinin yurtdışında kazandığı para için İngiliz hükümetine vergi ödemediği ortaya çıktı. The Independent’ın haberine göre, yaklaşık 430 milyon sterlin serveti ile Kraliçe’den daha zengin olduğu söylenen Akshata Murty, Birleşik Krallık’ta çifte vatandaşlığa sahip. Kendi moda markası Akshata Designs’ı yönetiyor ve hissesi olduğu BT şirketi Infosys’i kuran Hindistan’ın altıncı en zengin adamı olan milyarder girişimci NR Narayana Murthy’nin kızı.

Birleşik Krallık’taki iş insanlar nereden geldiğine bakılmaksızın tüm gelirleri üzerinden vergi öderken, Bayan Murty sadece ülke içinde kazandığını ödediği ortaya çıktı.

Birleşik Krallık’ta yaşayan ancak başka bir ülkede faaliyetleri olan kişiler için kazançları üzerinden vergi ödemesi zorunluluğu bulunmuyor. Ancak bu isteğe bağlı olduğu belirtiliyor. Özellikle Maliye Bakanı’nın eşinin tam vergi mükellefi konuma geçerek kazançlarının tamamını vergilendirilmesi gerektiği belirtiliyor. Murty’nin vergiden kaçınırak milyonlarca sterlinlik kazanç sağladığı ifade ediliyor. Bazı çevreler ise Murty’nin ailesinin Hindistan’da yaşıyor olması nedeniyle bu hakkının olduğunu savunuyor.

İngiltere’de ev fiyatlarında yeni rekor

İngiltere nükleer enerjiye yöneliyor

İngiltere, Sberbank ve Moskova Kredi Bankası’nın tüm varlıklarını dondurdu

İngiltere’deki restoran menülerinde kalori bilgisi olacak

İngiltere’de hane halkının mali durumu kötüleşiyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.