Kraliçe ilan verdi! 5 gün çalışacak, yarım milyon alacak

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, ünlü kraliyet konutu Buckingham Sarayı’nın bahçelerine bakması için yeni bir bahçıvanı işe almak istediğini açıkladı. Haftada beş gün çalışması beklenen bahçıvana yıllık 23 bin ile 25 bin sterlin (yaklaşık 500 bin Türk lirası) ortasında bir fiyat ödenecek.

SARAYDA KALABİLECEK

Hürriyet’te yer alan habere nazaran, Buckingham Sarayı’nın bahçesinde çalışacak bahçıvan sarayda kendisi için ayrılan yerde ikamet edebilecek. Yayınlanan ilandaki açıklamada, “İşe alınacak kişinin misyonu binlerce kişinin hayran kalacağı bahçelere bakmak. The Royal Household’daki (Kraliyet ailesi) Gardens and Grounds (Bahçeler ve Araziler) grubu, her yıl binlerce ziyaretçi ve konuk tarafından görülen bahçelerin bakımını yapıyor. Takıma yeni katılacak bahçıvanın da Kraliyet Bahçeleri ile Buckingham Sarayı ve St. James Sarayı’nın etrafındaki alanların yüksek standartlarda korunmasına yardımcı olması bekleniyor” tabiri yer aldı.

İşin tarifinin anlatıldığı metinde, “Düzenli biçme, çapalama, yine tohumlama bahislerine hakim olmalısınız. Bitkilerin ve genç ağaçların sıhhatini takip ederken bir yandan da  mevcut bitki örtüsüne ziyan vermemeniz gerekiyor. Tarihi bir binada mükemmel bir ortam sağlamak için mevsimlik çiçekler ekmeniz de bekleniyor. Bir yandan bahçenin varlıklı biyoçeşitliliğini koruyup bir yandan da uzman meslektaşlarınızdan bunun sırlarını öğrenerek sarayın eşsiz tarihine katkıda bulunacaksınız” denildi.

Başvuru sahiplerinde aranan en kıymetli kriterin ‘bahçecilik tutkusu‘ olduğunun altını çizen açıklama, elbette başvuracak kişinin tecrübeli olması kuralını da koşuyor. İlana 10 Temmuz 2022 tarihine kadar müracaat yapılabilecek.

AT BAKICISI İLANIDA VERİLDİ

Kraliçe Elizabeth geçtiğimiz aylarda da kraliyet merasim otomobillerini çeken atlara bakacak biri için iş ilanı vermişti. Atlara bakması için işe alınacak kişinin de tıpkı bahçıvan üzere birçok hakka sahip olduğu belirtildi.

Başta Londra’daki Royal Mews’de (Kraliyet ahırları) bulunan konaklama ve üniforma dahil olmak üzere epeyce geniş haklara sahip olacak bu kişinin, yetenekli ve son derece kendisine güvenen biri olması bekleniyor. İşe alınacak kişinin Buckingham Sarayı dışında sık sık Windsor Kalesi’ne de gidip geleceği bilgisi verildi.

Sıradan işleri harikulâde hale getirerek deneyimlemeyi kendilerine maksat edindiklerini ileten Kraliyet ailesi çalışanları beş ana departmandan oluşuyor: The Private Secretary’s Office (Özel Sekreterlik), The Privy Purse and Treasurer’s Office (Özel Cüzdan ve Sayman Ofisi), The Master of the Household’s Department (Hanehalkı Dairesi Başkanı),The Lord Chamberlain’s Office (Lord Chamberlain’in Ofisi), Royal Collection Trust ( Kraliyet Koleksiyonu Emanet Odası).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.