Korkular arttı… İnsan ve Yapay zeka arasındaki savaş büyüyor!

Yapay zeka teknolojisi, insanlara günlük yaşamlarında yardımcı olmak ve dünyaya bilgiye açık erişim sağlamak amacıyla tasarlandı ancak birçok uzman, yapay zekanın hızla gelişmesinin insanlık için öngörülemeyen korkunç sonuçları olabileceğinden endişe ediyor.

Bununla birlikte uzmanlar, yapay zekanın mevcut haliyle düzenlenmemiş olması, kullanıcıları ve bir bütün olarak dünya için zararlı sonuçlara yol açabileceğine değiniyor.

YAPAY ZEKADAN KORKMAMIZIN ASIL NEDENİ NEDİR?

Yapay zekanın ortaya çıkışı, çoğu insanın tam olarak anlamadığı bir teknolojiye karşı belirsizlik, korku ve nefret duygularına yol açtı. Yapay zeka, bir makale yazmak, bir etkinlik düzenlemek, kod yazmak ve dil öğretmek gibi daha önce yalnızca insanların tamamlayabildiği görevleri kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebiliyor.

Ancak uzmanlar, düzenlenmemiş yapay zeka sistemleri çağının yanlış bilgilendirme, siber güvenlik tehditleri, iş kaybı ve siyasi önyargı oluşturabileceğinden endişe ediyor.

Örneğin, yapay zeka sistemleri büyük veri setleri ve bilgiler sayesinde karmaşık fikirleri tutarlı ve hızlı bir şekilde ifade edebilir. Ancak, yapay zeka tarafından yanıt üretmek için kullanılan bilgiler, yapay zekanın geçerli verileri ayırt edememesi nedeniyle yanlış olma eğiliminde bulunma ihtimalini de barındırmaktadır.

ALGORİTMALARI GELİŞTİREN İNSANLARIN GÖRÜŞLERİ TEHDİT OLUŞUTURABİLİR

Buna ek olarak, yapay zekanın operasyonel yeteneklerini oluşturan algoritmalar, belirli siyasi ve sosyal önyargılara sahip insanlar tarafından oluşturulmaktadır.

Uzmanlar, insanlığın bilgi aramak için yapay zekaya bağımlı hale gelmesi durumunda bu sistemler araştırmayı siyasi koridorun bir tarafına fayda sağlayacak şekilde değerlendirebileceğini ve bunun da tarafsız görüşlerin azalarak ortaya kaosun çıkmasına neden olabileceğini söylüyor.

YAPAY ZEKA GERÇEKTEN TEHLİKELİ Mİ?

Yapay zeka, basit ve karmaşık günlük görevleri kolaylaştırmak da dahil olmak üzere insanlara birçok avantaj sağlamaktadır. Ancak yapay zeka kontrolden çıkma potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor.

Yapay zekanın tehlikelerinden biri, kurumsal varlıklar veya hükümetler tarafından halkın haklarını kısıtlamak için silah haline getirilebilmesidir. Örneğin, yapay zeka bireylerin ve ailelerin konumlarını takip etmek için yüz yenileme teknolojisinin verilerini kullanma yeteneğine sahip.

Çin hükümeti bu teknolojiyi düzenli olarak protestocuları ve rejim politikalarına karşı çıkanları hedef almak için kullanmaktadır.

İNSAN AHLAKINA OLUMSUZ ETKİ YAPABİLECEĞİ SÖYLENİYOR

Uzmanlar yapay zekanın tehlikeli insanların kontrolündeyken amacı dışında kullanılmaya başlanıp geliştirilmesi durumunda siyasi ve ahlaki bozulmaların ortaya çıkabileceği ve insanlığın tamamen yapay zekaya bağımlı hale gelmesine neden olabileceğini belirtti.

FoxNews’ın haberine göre, OpenAI’nin ChatGPT’si gibi araçlar üniversite öğrencileri tarafından makalelerde sahtecilik yapmak için kullanılarak akademik sahtekârlığı kolaylaştırdı.

Ayrıca yapay zekanın gelişmesiyle kamusal alanda yapılan işlerin otomatikleşmesine neden olabilme ihtimalinin de olduğu söyleniyor.

YAPAY ZEKA HANGİ DURUMLARDA İNSANLAR İÇİN ZARARLI OLABİLİR?

Yapay zeka mahremiyetin ihlaline, sosyal manipülasyona ve ekonomik belirsizliğe yol açabilir. Ancak dikkate alınması gereken bir başka husus da yapay zekanın hızlı ve günlük kullanımının milyonlarca insan için nasıl ayrımcılığa ve sosyoekonomik mücadelelere yol açabileceğidir.

Makine öğrenimi teknolojisi, finansal kuruluşların ve devlet kurumlarının insanlara karşı kullanabileceği bilgiler de dahil olmak üzere kullanıcılar hakkında bir veri hazinesi toplar.

Yaygın bir örnek olarak, bir araba sigortası şirketinin, bir yapay zeka programının sürüş sırasında telefonunuzu kaç kez kullandığınızı izlediğine bağlı olarak primlerinizi yükseltebiliyor. İstihdam alanında, şirketler adaylarda istedikleri nitelikleri filtrelemek için yapay zeka işe alım programlarını kullanabilir. Bu, beyaz olmayan kişileri ve daha az fırsata sahip bireyleri dışlayabilir.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir