Komşudan petrol kararı! O bölgede harekete geçildi

Irak Kuzey Petrol Şirketi tarafından yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü DEAŞ tarafından tahrip edilen Hemrin petrol alanının tekrar onarılıp geliştirildiği ve oradaki ham petrol üretim kapasitesinin günlük 5 bin varile çıkarılacağı belirtildi.

Petrol Bakanlığı’nın talimatı üzerine Kuzey petrol şirketi alanındaki tüm petrol alanlarının geliştirilmesine yönelik önemli adımların atıldığı belirtilen açıklamada, kuyulardan petrol çıkarma test sürecinin başlatıldığı tabir edildi.

Daha evvel alandaki kuyulardan çıkarılan ham petrol hacmine yer verilmeyen açıklamada, yakın tarihte alandan günlük 5 bin varil ham petrolün çıkarılmasının planladığı lisana getirildi.

Açıklamada, Hemrin petrol alanının dışında bölgedeki öbür petrol alanlarının da geliştirilmesine yönelik adımların atılacağı lisana getirildi.

Irak Petrol Bakanlığı bünyesindeki üç petrol şirketinden (Kuzey, Orta ve Güney) biri olan Kuzey Petrol Şirketi, Kerkük’ten günlük yaklaşık 350 bin varil ham petrol ihraç ediyor.

Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, Hemrin petrol alanlarının da yer aldığı Kekük’ün batısından başlayıp ülkenin doğusundaki Diyala hududuna kadar uzanan Hemrin Dağları’nı da ele geçirmişti.

Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de örgüte karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

DEAŞ’ın bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 4 yılı aşkın bir müddet geçmesine karşın örgütün bilhassa Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerindeki varlığı ve akınları sürüyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.