Kıdem tazminatı tavanı 2022 ne kadar? Kıdem tazminatı tavan fiyatı yükseltildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, “Ocak-Haziran” ve “Temmuz-Aralık” olmak üzere yılda 2 defa belirlenen kıdem tazminatı tavanının 2022 yılında ne kadar olacağı belirlendi. Kıdem tazminatı, çalışılan işyerinden sıhhat sorunu ya da askere gitme mecburiyeti üzere haklı sebeplerle ayrılınması yahut iş akitlerinin sonlandırılması sonucu veriliyor. Temmuz-Aralık 2022 devrinde Kıdem Tazminatı tavanı 15 bin 371 lira 40 kuruş oldu.

Kıdem tazminat tavanı 2019 yılında 6380 TL, 2020 yılı için 6.730,15 TL, 2021 yılında da 8 bin 651,62 TL olarak belirlenmişti. 2022 yılının birinci 6 ayı için kıdem tazminatı tavanı 10 bin 596 liraya yükseltilmişti. Kıdem tazminatı tavanı her yıl belirlenen oranda artıyor.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI 2022 NE KADAR?

Temmuz-Aralık 2022 periyodunda Kıdem Tazminatı tavanı 15 bin 371 lira 40 kuruş oldu.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Kıdem tazminatı ve tazminata ait kararlar 1475 Sayılı İş Kanunun 14. Hususu ile 4857 Sayılı İş Kanunda açıkça düzenlenmiştir. Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışanları ilgilendiren kıdem tazminatına hak kazanabilmek için temel kural, çalışanın patron tarafından işten çıkarılmasıdır. Fakat kimi özel durumlarda da kıdem tazminatı alınabilmektedir. (Askerlik, sıhhat durumunun çalışmaya mahzur olması ya da bayan çalışanların evlenmesi)

Herhangi bir iş kontratının kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt fiyat fiyatında kıdem tazminatı ödenmektedir. Bir yıldan artan mühletler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilir. Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında personele ödenen fiyatın yanı sıra, kendisine nizamlı olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatlerin (yol parası, yemek parası, sistemli olmak şartıyla ikramiye ödemeleri vb.) brüt meblağları dikkate alınmaktadır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı fiyatı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sonlandırılmıştır.

Çalışana; her bir yıl için, 30 günlük (aylık brüt ücret) tazminat ödeniyor. Toplam tazminat fiyatı da, çalışanın son aldığı aylık brüt fiyatın, o iş yerinde çalıştığı yıl mühleti ile çarpılması ile bulunuyor. Fiyatın içinde yer alan; yol yardımı, yemek, ikramiye, prim üzere tüm ödemeler de tazminat hesabına katılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.