İsveç’in Türkiye Büyükelçiliğinden NATO ve PKK açıklaması

Türkiye’nin, “PKK terörüne dayanak verdiği” gerekçesiyle İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusunu veto etmesinin yankıları sürerken Ankara’daki İsveç Büyükelçiliği’nden hususa ait bir bildiri yayınlandı.

Mesajda İsveç’in, “PKK üzere terör örgütlerine hiçbir vakit maddi ve manevi dayanak vermediği” öne sürüldü. Büyükelçilik ayrıyeten, Suriye’deki hükümet dışı askeri kümelere tanksavar silahlarının ihraç edildiği ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki siyasi ve askeri yapılara mali takviye sağlandığı argümanlarının da yanlışsız olmadığını argüman etti.

Büyükelçilik bildirisinde, 2016-2023 periyodunda Suriye ile bağlı bahislere 376 milyon dolar fon sağlandığını; kelam konusu fonların bir çok alanın yanı sıra “özgür medya” ve “sivil topluma” takviye maksadı taşıdığını öne sürdü. Bildiride, “İsveç fonları Suriye’nin kuzeydoğusundaki siyasi yahut askeri yapılara gitmiyor” sözleri yer aldı.

Mesajın tam metni:

İsveç Hükümeti, 16 Mayıs’ta NATO’ya müracaat kararı aldı. Bu tarihi karar, Hükümet’in Parlamento’daki öteki partileri katılmaya davet ettiği bir güvenlik tahliline ve 13 Mayıs’ta yayınlanan bir diğer raporda yer verilen sonuçlara dayanıyordu. Hükümetin değerlendirmesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ile birlikte değişen güvenlik ortamı ışığında, NATO üyeliğinin, İsveç’in güvenliğini muhafazanın en uygun yolu olduğu istikametindedir. İsveç ve Finlandiya bu çerçevede, 18 Mayıs’ta birebir anda NATO’ya katılmak için resmi müracaat mektuplarını sundular.

Bir NATO üyesi olarak İsveç, NATO’nun terörle çaba siyasetine büsbütün bağlı kalacak ve bu gayretlerin etkin bir kesimi olacaktır. NATO’nun yakın bir ortağı olarak İsveç, halihazırda NATO’nun terörle çaba ile ilgili teknik çalışma kümelerine katılıyor. Ayrıyeten Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve IŞİD’e karşı Global Koalisyon üzere, NATO’nun da dahil olduğu memleketler arası terörle çaba faaliyetlerine etkin iştirak sağlıyor.

İsveç, tüm biçimleri ve tezahürleriyle teröre karşı çabaya muhakkak kararlıdır. İsveç, PKK üzere terör örgütlerine hiçbir vakit maddi ve manevi dayanak vermemiştir.

İsveç’ten, Suriye’deki hükümet dışı askeri kümelere tanksavar silahlarının ihraç edildiği savıyla ilgili yanlış bilgiler dolaşıyor. İsveç, bu çeşit kümelere tanksavar silahları yahut rastgele öbür bir askeri teçhizat ihraç etmemiştir.

İsveç’in, Suriye’nin kuzeydoğusundaki siyasi ve askeri yapılara mali takviye verdiği savıyla ilgili de yanlış bilgiler dolaşıyor. İsveç bu yapılara rastgele bir mali yahut askeri dayanak vermemektedir.

İsveç’in, Suriye krizi için bölgesel bir stratejisi var ve burada emel, Suriyeli nüfusu, Suriyeli mültecileri ve Ürdün ile Lübnan üzere komşu ülkelerdeki mesken sahibi toplulukları desteklemektir. 2016-2023 devrinin tamamı için takviye yaklaşık 376 milyon dolara tekabül etmektedir. Fonlar; su ve su arıtma, geçim kaynağı, eğitim, engellilerin rehabilitasyonu ile özgür medya ve sivil topluma takviye üzere alanlarda sürdürülebilir hayat şartları yaratmayı amaçlıyor. İsveç fonları, Suriye’nin kuzeydoğusundaki siyasi yahut askeri yapılara gitmiyor.

İSVEÇ’TEN MÜZAKERELERE AİT AÇIKLAMA

Rusya’nın Ukrayna’ya işgali devam ederken, İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği müracaatında bulunmuş, Türkiye’nin karşı çıkmasının akabinde da üç ülke ortasında müzakereler başlamıştı. İsveç’in NATO’ya üyelik müracaatlarına ait istişareler devam ederken, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’den yeni bir açıklama geldi.

Dışişleri Bakanı Linde bugün yaptığı açıklamasında, “İsveç’in NATO üyeliğine ait Türkiye ile yapılan müzakerelerde yapan ilerleme kaydetmeyi hedefliyoruz. Müracaatımız NATO’da geniş takviye gördü” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.