‘İnternet bağımlılığı’ gelecek 10 yılda çağın hastalığı olacak

İnternet bağımlılığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Mehmet Çevik, “Sanılanın bilakis sadece ergen ve genç nüfus değil, orta yaş kümesinde da internet bağımlılığının hayli yüksek düzeylerde olduğu araştırmalarda görülmüştür. Dünyamızda gelecek 10 yıl içerisinde en önemli hastalıklardan biri internet bağımlılığı olarak görülüyor” dedi. 

İnternet bağımlığı ile ilgili değerli açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Çevik, “2014 yılı bilgilerine nazaran Türkiye nüfusunun neredeyse yarısı internet kullanıcısıdır. Sanılanın tersine sadece ergen ve genç nüfus değil birebir vakitte orta yaş kümesinin da internet bağımlılığı konusunda hayli yüksek düzeylerde oldukları görülmüştür. İnsanların ‘organik’ bağlardan giderek uzaklaştığı ve ‘makine’ üzerinden bağlarını yönlendirdiği dünyamızda gelecek 10 yıl içerisinde en önemli hastalıklardan biri olarak internet bağımlılığı görülmektedir” formunda konuştu. 

SELFİE SAYISI 10 KAT ARTTI 

İnternet bağımlılığı teriminin bile kendi içinde yetersiz kaldığından ve artık kabul gördüğünden bahseden Uzm. Dr. Çevik, “Oyun bağımlılığı, toplumsal ağ bağımlılığı ve hatta ‘selfie’ (öz çekim) bağımlılığı üzere alt küme bağımlılık tarifleri oluşmaya başlamıştır. Bunlar her ne kadar ‘yeni yetme’ üzere görülse de, hormonlu büyüme gösterip süratle gelişmekte ve ölümcül sonuçlara ulaşabilmektedirler. Muğla’da yaşanan selfie vefatından sonra bölgede çekilen selfie sayısı 10 kat daha artmıştır” diye konuştu. 

GÜNDE 4-5 SAATTEN FAZLA İNTERNETTE KALIYORSANIZ DİKKAT 

“Ne vakit terapiye başlamalı?” sorusunu yanıtlayan Uzm. Dr. Mehmet Çevik, “Eğer siz de güne hangi sebeple olursa olsun internetle başlıyorsanız, günde yaklaşık 4-5 saati aşkın internette kalıyorsanız, her gittiğiniz yerde aklınıza birinci gelen şey fotoğraf yükleyip toplumsal medyada paylaşmaksa ve bazen internet yüzünden işinizi, eşinizi yahut arkadaşlarınızı aksatıyorsanız. Bu bahiste serzenişler işitiyorsanız, yavaş yavaş bir terapi sürecine girmeyi düşünebilirsiniz” sözlerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.