Grev kararı asılan Reuters seçim sürecinde çalışmak üzere yurt dışından 10 gazeteci getiriyor: “Grevi kırmaya yönelik bir hareket”

Grev kararı asılan Reuters’ın seçim sürecinde çalışmak üzere yurt dışından 10 gazeteci getirmek istemesine tepki gösteren TGS Başkanı Gökhan Durmuş,Grevi kırmaya yönelik bir hareket” dedi.

Gazete Duvar’dan Eren Topuz’un haberine göre,  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Thomson Reuters Haber Ajansı (Reuters) Türkiye bürosuyla süren toplu pazarlık sürecinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından 26 Nisan’da Reuters Türkiye ofisi önünde düzenlediği basın açıklamasıyla 10 Mayıs’ta greve gideceklerini açıkladı. Grev kararının asılmasının ardından Reuters’ın seçim sürecinde çalışması için yurt dışından 10 gazeteciyi Türkiye’ye getirmeyi planladığı öğrenildi.

TGS Başkanı Gökhan Durmuş, Reuters’ın hamlesinin grevi kırmaya yönelik olduğunu belirterek, “Normalde seçim gibi olağanüstü durumlarda 2-3 kişi gelir yurt dışından. Haber analizi yaparlar, seçimleri takip ederler. Ama bu sefer kameramanından editörüne kadar 10 kişilik bir ekip geliyor. Direkt grevi kırmaya yönelik bir hareket. 10 kişi gelirse buradaki grevin hiçbir hükmü olmaz. Biz de bunun önüne geçmek için öyle bir girişimde bulunduk” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir