Google, yapay zekasının hislere sahip olduğunu argüman eden mühendisi kovdu

Google, şirketin yapay zeka sohbet robotu LaMDA’nın şuur ve duyguya sahip olduğunu tez eden kıdemli yazılım mühendisi Blake Lemoine’in işten çıkarıldığını açıkladı.

Reuters‘ın haberine nazaran, Google, Lemoine’in şirket siyasetlerini ihlal ettiğini belirtip LaMDA hakkındaki tezlerinin “tamamen asılsız” olduğunu öne sürdü. Bir Google yetkilisi, “Bu mevzu üzerinde uzun müddettir çalışmasına karşın Blake’in data güvenliği siyasetlerini ısrarla ihlal etmeyi seçmesi üzücü” dedi.

LaMDA (Diyalog Uygulamaları için Lisan Modeli) ismiyle bilinen yapay zekâ, internetten toplanan metin yığınlarını inceleyip akabinde soruları mümkün olduğunca akıcı ve doğal bir biçimde yanıtlamak emeliyle algoritmalar kullanan sohbet robotları –insanlarla sohbet etmeleri için tasarlanan yapay zeka robotları– geliştiren bir sistem.

Lemoine’in üzerinde çalıştığı LaMDA ile gerçekleştirdiği sohbetlere nazaran, sistem bu mevzuda çok derecede tesirli; hislerin doğasıyla ilgili karmaşık soruları yanıtlıyor, bir anda Ezop biçimi masallar icat ediyor ve ‘korku’ denebilecek hislerini lisana getiriyor.

Google ve kimi bilim insanları, LaMDA’nın ikna edici bir insan lisanı oluşturmak için tasarlanmış karmaşık bir algoritma olduğunu söyleyerek bu savları reddetmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.