Gençlerde Malcolm X hamaseti var

5. Mavera Mükafatları pazar akşamı düzenlenen merasimle sahiplerini buldu. Her sene ödüllü müsabakalarıyla, çeşitli mevzularda farkındalık yaratmayı amaçlayan Mavera Eğitim ve Sıhhat Vakfı’nın bu yılki deneme müsabakası Malcolm X anısına; “Dünya Tekrar Kurgulanırken: Kelamımız Var!” başlığıyla düzenlendi. 150 farklı üniversiteden 500’e yakın ön lisans, lisans ve yüksek lisans seviyesinde eğitim alan öğrencinin gönderdiği yazılar, alanında uzman isimlerin yer aldığı heyet tarafından değerlendirildi.

Tüm insanları ortak bir “çağrı”da buluşturmayı hedefleyen vakıf, 2018 yılında “Kudüs”, 2019 yılında Aliya İzzetbegoviç anısına “Küresel Barış ve Adalet”, 2020 yılında, Nurettin Topçu anısına “Fıtratın Daveti; İnsan, Aslına Dön”, 2021 yılında ise Akif Emre anısına, “İyilik ‘Ben’de Başlar” başlıklarıyla deneme yarışı düzenlemişti.

Birinciliği “Teklifle Birlikte Gelen Reçete” başlıklı yazısıyla Muhammed Suçsuz Gökyüz, ikinciliği “Dante ve Virgil Cehennemde” başlıklı yazısıyla His Ağüzüm, üçüncülüğü “Varsın Yaşamak Sıkıntı Olsun Ölümden” başlıklı yazısıyla Burcu Şekerci alırken, 13 bireye de mansiyon mükafatı verildi. Kıymetlendirme sonucunda dereceye giren birinci 3 bireye dizüstü bilgisayar ve birinci 13 bireye mansiyon mükafatı olarak Balkan Tipi seyahati takdim edildi. Bu mükafatların yanısıra kitaplaştırılmaya kıymet görülen deneme yazıları Arapça, İngilizce ve Türkçe olmak üzere üç farklı lisanda derlenerek kitap haline getirilecek.

Duygu Ağüzüm-Mustafa Kara

MALCOLM X’İN CESARETİ

Değerlendirme şurası üyelerinden Nihal Fırat Özdemir, okuduğu yazılardan çıkarımlarını Yeni Şafak okurlarına paylaştı. Özdemir, Z jenerasyonu diyerek ti’ye aldığımız gençliğin küçümsenmeyecek bir birikime sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: “Aslında ben onları kıymetlendirmek üzere okumuştum lakin kendime değerlendirmeler çıkardım. Genel görünüme baktığımızda, ahlak ve kıymete ehemmiyet veren, Malcolm X’in cüretini taşıyan bir gençlik gördüm.”

Gençlerin İslam’ın dünyaya söyleyeceği çok şey olduğundan yana kuşku taşımadıkladıklarını söyleyen kıymetlendirme konseyinden Abdullah Harmancı, “Peki bu kelam nasıl söylenecek? Bu soyut fikirler nasıl beden bulacak? Kelamımız ne olacak? Bunlar daima olduğu üzere bir sorun… Sorun olmayan tek şey bizim sözümüzün olduğuna dair inancımız. Bu çok kıymetli. İnancımız da olmasaydı neye dayanacaktık? Bu iman ile öteki imkansızlık ortasında bir yerde duruyoruz” dedi.

O GÜRÜLTÜYÜ ÇIKARTALIM

Yarışmanın birincisi Muhammed Suçsuz Gökyüz, yazısıyla sıkıntısını teorik olarak ele aldığını söyledi ve kelamını şu formda söz etti: “Benim kelamım, Nübüvvet’i merkeze alan bir fikriyat yapmak. Peygamber’in yolunu takip ederek, onun nazarıyla varlığa bakmak ve bu prestijle da yol kat etmek.”

İkinci olan His Ağüzüm’ün kelamı bir başkaldırı niteliğinde. Ağüzüm, “Dünya tarafından bize sunulan siyasi, toplumsal, idari her manada muhakkak başlı kalıplar var. Bu kalıplara uymanın yanlış olduğunu ve yaptıklarımızın daha içsel olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu Bouguereau’nun çok bilindik tablosu üzerinden yorumladım. Benim kelamım de, değişen dünyada kültürümüzü korumak” diyerek açıkladı dünyaya kelamını.

Üçüncülüğü alan Burcu Şekerci’nin rehberi ise Malcolm X. “Bir şey yapmak istiyorsan, biraz gürültü yapsan âlâ olur” diyen Malcolm X’in kelamından yola çıkarak, “Bütün uyuyanları uyandırmak için o gürültüyü kesinlikle çıkartacağız. Hakim olan bir davada hiçbir vakit mahkum tutumu takınmayacağımızı anlatmaya çalıştım. Tabiri caizse o gürültüyü çıkartmaya çalıştım. Mesela bu müsabaka bir gürültüdür” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.