Fransa basını Antep’ten bildirdi: Halk bölünmüş, gelecekten korkuyor

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesi Fransa’nın France24 haber sitesinden Assiya Hamza, Antep’te bir çay ocağında seçmenlerle görüşerek izlenimlerini aktaran bir yazı kaleme aldı.

Hamza, “Bir bardak suda fırtına: Türkler Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Erdoğan’ın kalesinde acı bir biçimde bölünmüş durumda” başlıklı yazısında, bazı seçmenlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yılmaz savunucusu’ olduğunu, fakat onlara muhalefet edenlerin de bir o kadar hararetli olabileceği gözlemini paylaştı.

‘ÜLKE NEREYE GİDİYOR BİLMİYORUZ’

“14 Mayıs seçimlerinin ilk turu hızla yaklaşırken, siyaset de Gaziantep’teki bir çay ocağında kaynayan çay kadar sıcak olabilir” diyen Hamza, Antep’in de 6 Şubat’taki Maraş merkezli depremlerden etkilendiğini hatırlattı. 2018’deki seçimlerde Erdoğan’ın Antep’te yüzde 63,9 oy aldığını aktaran Hamza, anketlerin 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin başa baş geçeceğine işaret ettiğini, bazı anketlerin Kemal Kılıçdaroğlu’nu önde gösterdiğini kaydetti.

Çay ocağındaki Anteplilerin yorumlarını da okurlarına aktaran Hamza, çay ocağının sahibi Hasan Ertürk’ün Erdoğan’dan övgüyle bahsederek, “Harika şeyler yaptı. Ona tüm bunlar için saygı duyuyorum” dediğini, buna karşılık Muharrem İnce’ye oy vereceğini söyleyen 18 yaşındaki bir gencin, “Bu ülkenin gençleri, bu ülkenin geleceği için oy vermeli… Şu an nereye gittiğimizi bilmiyorum. Deprem bir şeyi değiştirdi mi bilmiyorum” dediğini yazdı.

‘ARTIK GELECEK YOK, İNSANLAR ÜLKEYİ TERK EDİYOR’

Antepli Erdoğan Kartal’ın anlatımlarına da haberinde yer veren gazeteci Hamza, Kartal’ın “20 yıl önce ülkenin durumu daha iyiydi. Şimdi gelecek yok. İnsanlar gelecekten korkuyor. İnsanlar ülkeyi terk ediyor” dediğini aktardı. Kendisinin emekli bir memur olduğunu söyleyen Kartal, şimdiye kadar Antalya’yı hiç görmediğini, buna karşılık Avrupalı emeklilerin tatil yapmak için Antalya’ya gidebildiğini söyledi.

Antep’teki kadınların seçim hakkında konuşmaya pek istekli olmadığını, fakat Hamide Kaya’nın bir istisna olduğunu kaydeden Hamza, Kaya’nın şu sözlerini okurlarıyla paylaştı: “Ben bir Türk milliyetçisiyim ve ilk defa MHP’ye oy vereceğim. Şimdiye kadar hep MHP’ye oy verdim. Ama rejimi değiştirmek yeterli değil. Türkiye’nin değişmesini istiyorum. Yeniden, Atatürk’ün istediği gibi laik bir Türkiye’de yaşamak istiyorum.”

‘DİN, SİYASİ AMAÇLAR İÇİN KULLANILMAMALI’

Kaya, “Dinimin siyasi amaçlar için kullanıldığını görmek istemiyorum. Bu ülkede başka dinler de var. Tekrar laik bir ülke olmamızı istiyorum. Atatürk’ün dediği gibi, dünyadaki en güzel medeniyetlerin arasında yaşamak istiyorum” ifadelerini de kullandı.

Hamide Kaya’nın Suriyeli mültecilerin ‘evlerine gönderilmesi gerektiği’ yönündeki sözlerine de yer veren Hamza, hem Erdoğan’ın hem rakibi Kılıçdaroğlu’nun ‘Suriyeli mültecileri ülkelerine geri gönderme sözü verdiğini’ aktardı.

Yazısına son verirken farklı siyasi görüşteki kişilerin sözlü münakaşasını da aktaran Hamza, “Tartışma hiçbir yere varmıyor ve hiç kimse son sözü söyleyemiyor. Gaziantep’in tartışmanın bitmesi için 14 Mayıs’a kadar beklemesi gerek. Ve eğer hiçbir aday yüzde 50’den fazla oy alamazsa, 28 Mayıs’ta ikinci tur seçimler olacak” bilgisini paylaştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir