Elektrikli araçlar için şarj istasyonlarına yapılacak yatırım belirli oldu

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de elektrikli araçlar yaygınlaşmaya başladı. Türkiye’nin Arabası Togg, seri üretim bandından inmeye hazırlanırken, elektrikli araçların süratli şarj edilmesi de büyük kıymet kazandı. Bu maksatla Bakanlık, “Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları Dayanak Programı”nı başlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’n marttaki “Yerli arabamız Togg başta olmak üzere, elektrikli araba üretimi ve kullanımındaki gelişmeleri dikkate alarak, yüksek süratli şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması konusunda yeni adımlar atıyoruz” açıklamasının akabinde, nisanda takviye programına müracaatlar alınmaya başlandı.

20 FİRMA DAYANAKLARDAN YARARLANMAYA HAK KAZANDI

Girişimcilerin süratli şarj istasyonu yatırımı yapmasını sağlayacak programda müracaatlar, 15 Haziran’da sona erdi. Beklenenin üzerinde ilgiyle karşılaşılan program için Bakanlığa 200’den fazla yatırımcı adayı başvurdu. Kıymetlendirme sonucunda takviye almaya hak kazanan firmalar belirlendi.

Program kapsamında Bakanlığın belirlediği 46 yatırım konusuna toplamda 355 proje başvurusu gerçekleşti. En düşük dayanak talebine nazaran yarış yaklaşımıyla yapılan kıymetlendirme sonucunda, 20 firma takviyelerden yararlanmaya hak kazandı. Bakanlık bu yatırımlar için toplamda yaklaşık 150 milyon lira dayanak sağlayacak. Bu sayede yaklaşık 1 milyar liralık özel bölüm yatırımı tetiklenecek.

“Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları Dayanak Programı” çerçevesinde yatırımcıların, 15 Nisan 2023’e kadar şarj istasyonlarını kurması gerekiyor lakin yatırımların çok daha süratli tamamlanacağı öngörülüyor.

Programla taban 90 kWs’lik süratli şarj imkanı sunacak 1572 istasyonla 180 MW’dan fazla şurası gücün kesime kazandırılması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.