Ekonomist Kerim Rota açıkladı: ‘İlave döviz yaratmanın bir yolu daha var’

Ekonomist Kerim Rota, Perspektif için “Londra Uçağının Fazla Bagajı” başlığıyla kaleme aldığı bugünkü yazısında bilinenlerin yanında ek döviz yaratmanın bir yolu daha olduğunu aktardı.

Rota, döviz yaratmak için birkaç yıl evvel Türkiye’ye getirilen 41 milyar dolar karşılığındaki altın rezervinin bir kısmının satışlarda kullanılabileceğini bunun için de altınların Londra yahut New York üzere finans merkezlerine transfer edilerek dövize çevrilmesi gerektiğini kaydetti.

“İlave döviz yaratmanın bir yolu daha var” diye kelamlarına başlayan Rota şöyle devam etti:

” Ek döviz yaratmanın bir yolu daha var. O da birçok bundan birkaç yıl evvel Türkiye’ye getirilmiş olan 41 milyar dolar karşılığındaki altın rezervinin bir kısmının da satışlarda kullanılması. Bunun için de altınların Londra yahut New York üzere finans merkezlerine transfer edilerek dövize çevrilmesi gerekiyor.

Hatırlarsanız Bakan Nureddin Nebati, 7-8 Şubat’taki Londra ziyareti sonrasında yatırımcıların Türkiye’ye büyük ilgisi olduğunu söylemişti. O günden bu yana yabancı yatırımcılar pay, tahvil ve swap varlıklarından 10 milyar dolar çıkış yaptılar. TCMB birinci 6 ayda bu yatırımcıların çıkışı nedeniyle de döviz rezervi kaybetti.

Bakan’ın bir sonraki Londra seferinde uçağına bir ölçü altın yüklemekte yarar olabilir. Bu hem korkutup kaçıracağı yabancı yatırımcıların çıkışını karşılamak hem de önümüzdeki 1 yılda karşımıza çıkacak uzun vadeli tahvillerin geri ödemeleri ve kısa vadeli borcun finansmanı için gerekebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.