Denize giren öğretmen, trakonya balığına basıp zehirlendi

Muğla’ndın Bodrum ilçesinde denize giren İngilizce öğretmeni İ.A., trakonya balığının üzerine bastı. Zehirli dikenlerin ziyan verdiği ayak parmağı şişen İ.A., tedaviye alındı.

Küçüklük Koyu’nda eşiyle tatil yapan İ.A., girdiği denizde sığ suda yürürken bir anda sol ayak parmağında acı hissetti. Koşarak denizden çıkan bayan, ayağına baktığında parmağından kan aktığını gördü. Bir yengecin ya da deniz canlısının ziyan vermiş olabileceğini düşünen İ.A., hastaneye gitti. Burada birinci tedavisi yapılan İ.A.’ya, trakonya balığıyla temas ettiği söylendi.

Konuta ağrılar içerisinde giden İ.A.’nın bir müddet sonra ayağı ve parmağı şişti. Tedavisi konutta devam eden İ.A., acıdan uyuyamadığını belirterek, “Hastaneye giderken neredeyse bayılacaktım. Hayatımda hiç bu türlü büyük acı yaşamadım. Parmak ucu olduğu için sonların ağır olduğu nokta olması nedeniyle acıyı bu kadar ağır yaşadığımı düşünüyorum. Keşke çabucak sıcak suyla dolu bir kabın içerisine ayağımı daldırsaydım bu kadar berbat olmazdı” dedi.

TRAKONYA BALIĞI NASIL ZİYAN VERİR?

Trakonya balığı sırtında ve solungaçlarında zehirli dikenlerin olduğu balık tiplerindendir. Avlanmak için denizin sığ kıyılarını tercih eden balık, kumluk alanlarda sadece başı dışarıda kalacak formda kuma gömülerek avını bekleyip, sırtındaki dikenlerle temas edenlere zehrini salgılıyor. Zehrin protein yapısını bozmak için uzmanlar dikenlerle temasın çabucak akabinde bölgenin dayanılacak kadar sıcak suya daldırılarak bekletilmesini akabinde en yakın sıhhat kuruluşuna gidilmesini tavsiye ediyor. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.