Cemevlerine yapılan taarruzlar İstanbul’da da protesto edildi

Cemevlerine yapılan hücumlar Türkiye’nin birçok vilayetindeki cemevleri ve Alevi derneklerinde eş vakitli protesto edildi. İstanbul’da Gazi Cemevi önünde basın açıklaması yapıldı. Polisle istişare eden cemevi ve dernek yöneticilerinin, yürüyüşe müsaade verilmemesine itiraz etmemeleri üzerine kalabalık kitle yöneticilere reaksiyon gösterdi. Yürüyüşü gerçekleştirmek istediklerini belirten kalabalık, okunan basın açıklamasını alkış ve ıslıklarla protesto etti.

“BİZİ, DEMOKRASİ, ÖZGÜRLÜK VE EŞİTLİK GAYRETİMİZDEN KOPARAMAYACAKSINIZ”

Basın açıklamasını okuyan Demokratik Alevi Dernekleri Eş Genel Lideri Kadriye Doğan, şunları söyledi:

“Öncelikle şunu belirtelim ki canlarımıza, cemevlerimize ve kurumlarımıza saldıranlar, bu taarruzları planlayıp yönetenler bilsinler ki bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik çabasından koparamayacaksınız. Zira biz, baskıya zorbalığa ve her türlü şiddet siyasetlerine boğun eğmeyiz. Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma lisanına karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alırız.

“HER TÜRLÜ AKINA KARŞIN 72 MİLLETE BİR NAZARLA BAKMAYA DEVAM ETTİK”

Biz Aleviler, tarih boyunca her türlü provokatör tertibinin karşısında ve bize yönelik her hücuma karşın 72 millete bir nazarla bakmaya devam ettik. Ülkemizi kana bulamak için tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan Derin Devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Gazi, Seyahat, 10 Ekim’den ve Suruç’tan ve onlarca misal katliamdan biliyoruz.

“2023 GENEL SEÇİMLERİNDEN EVVEL KAOS VE ÇATIŞMA ORTAMI YARATMAK AMACINDALAR”

Bu hücumların asıl maksadının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun şuurundayız. 2023 Genel Seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine yer hazırlayan Devletin ve AKP hükümetinin şiddet lisanının de farkındayız. Bu atakların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese vazife düşmektedir.

“HÜKÜMETİ AÇIKTAN UYARIYORUZ”

Bu vesileyle hükümeti açıktan uyarıyor ve misyona çağırıyoruz. Bu atakların art planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın. Aksi taktirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir. İçişleri Bakanlığı daha birkaç gün evvel yayınladığı genelgede cemevlerine yakın olacaklarını boş bırakmayacaklarını ilan etmişken daha Muharrem’in birinci gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür.

“İBADETHANELERİMİZİ YASAL STATÜYE KAVUŞTURUN”

Dün bu ülkenin başşehrinde 4 başka yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve yerlerine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu hücumun tüm taraflarıyla açığa çıkarılması için kararlılıkla çaba edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Hükümeti bir kere daha uyarıyoruz. Cemevlerini tanımayan ve Anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon siyasetine tabi tutan hakir gören aşağılayan yaklaşımlarınız bu hücumlara yer hazırlamaktadır. Taleplerimizi kabul edin ve ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun.”

FENALAŞAN YURTTAŞ TAŞINARAK POLİS BARİKATINDAN GEÇİRİLDİ

Basın açıklamasının okunmasının akabinde Gazi Şehitleri Cemevi önüne yapılmak istenen yürüyüşe emniyet güçleri, güvenlik gerekçesiyle müsaade vermedi. Gazi Cemevi’nin bulunduğu sokağın giriş ve çıkışı çok sayıda Çevik Kuvvet polisi tarafından barikatlarla kapatıldı.

Polis barikatı önünde duran kalabalık duruma reaksiyon gösterdi. Güneşin altında uzun müddet bekleyen protestoculardan birisi kötüleşerek baygınlık geçirince, barikattan geçirilerek taşındı.

POLİSİN ENGELLEMEK İSTEDİĞİ YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Kalabalığın uzun periyodik bekleyişi ve ısrarı üzerine emniyet güçleri sessiz bir halde yürüyüşün yapılmasına müsaade verdi. Kitle sessiz olunması koşulunu, yürüyüş esnasında orta sıra alkışlarla protesto etti. Gazi Şehitleri Cemevi önüne ulaşan kitle, “Aleviyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganları attı. Burada da Türkiye’nin birçok vilayetinde yapılan ortak basın açıklaması okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.