Bulgaristan ile Rusya ortasında kriz: Diplomatik münasebetler kopma noktasına geldi

İstifa eden Bulgaristan hükümetinin başbakanı Kiril Petkov’un Rusya Federasyonu’nun Sofya Büyükelçiliğinde misyon yapan 70 diplomatın hudut dışı edilmesine yönelik kararından sonra iki ülke ortasındaki diplomatik alakalar kopma noktasına geldi.

Karara sert bir notayla itiraz eden Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, Bulgaristan’ın kelam konusu diplomatlara ait “istenmeyen kişi” ilan edilmesiyle ilgili talebini geri çekmesi için saat 12.00’a kadar itiraza açık olmayan müddet vermişti, aksi halde Rusya’nın Bulgaristan ile diplomatik alakalarını kesmesi için Moskova’ya teklif götüreceğini bildirmişti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığında istişarelerde bulunan Mitrofanova, beklediği cevabı alamayınca Bulgaristan-Rusya alakalarının kopma noktasına geldiğini ilan etti.

Mitrofanova, Rusya Federasyonu Sofya Büyükelçiliğinin toplumsal medyadaki hesabından şunları kaydetti:

“Maalesef Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına yaptığımız davet, göz arkası edilmiş oldu. Buna bağlı olarak ben, devletimin üst idaresinin huzurunda Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinin kapatılması teklifinde bulunacağım. Sonucunda kaçınılmaz olarak Moskova’daki Bulgaristan Büyükelçiliğinin de kapatılması kelam konusu olacak.”

Mitrofanova, Rusya’nın gelecekte Bulgaristan’la ilgili alacağı daha da ağır tedbirlerden Kiril Petkov hükümetinin sorumlu olacağını belirtti.

Petkov da gazetecilere yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın hâkim bir ülke olduğunu vurguladı.

Rusya’nın ülkesinin iç işlerine karışmasına karşı olduğuna işaret eden Petkov, Rusya’ya “itiraz kabul etmeyen taleplerini geri çekmesi” tavsiyesinde bulundu.

Bulgaristan’da Rusya yanlısı güçler harekete geçti

Bulgaristan’da geniş bir diaspora ve güçlü bir lobiye sahip olan Rusya’nın ülkedeki siyasi etrafları de Mitrofanova’nın tavrına karşı şartsız savunmaya geçti.

İstifa eden Kiril Petkov hükümetinin koalisyon ortağı olan Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) önderi Korneliya Ninova, parlamentoda yaptığı konuşmada, Bulgaristan’ın Rusya’nın getirdiği şartları kabul etmesini istedi.

Ninova, diplomatik bağlantılarının kesilmesi durumunda Bulgaristan’ın petrol ve nükleer yakıt alamayacağını söyledi.

Bulgaristan Parlamentosunda muhalefette olan ve Rusya’nın çıkarlarını şartsız savunan Tekrar Doğuş partisinin başkanı Kostadin Kostadinov, 70 Rus diplomatın kovulmasıyla ilgili karara itiraz edeceklerini ve cürüm duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Komünist kökenli BSP’nin adayı olarak seçilen Cumhurbaşkanı Rumen Radev de Mitrofanova’nın tavrına yakın hal sergileyerek, Cumhurbaşkanlığına “istenmeyen kişi” ilan edilen 70 diplomatın “casusluk yaptıkları” tarafında bilgi iletilmediğini aktardı.

Radev, “Bu karar, Bulgaristan’ın Moskova’daki diplomatik temsilciliğini de olumsuz etkileyebilir” dedi.

Petkov, dün istifa etmişti

Bulgaristan’da dün istifa eden hükümetin başbakanı Kirili Petkov, 28 Haziran’da Rusya Federasyonu’nun Sofya’da vazife yapan 70 diplomatını “istenmeyen kişi” ilan ederek hudut dışı edeceklerini duyurmuştu.

Petkov, parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, “(3 Temmuz) Pazar günü 70 kapasiteli bir Rus uçağının dolu biçimde Moskova seferine çıkmasını bekliyoruz.” sözünü kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.