Bitcoin ve Altcoinlerde Bu Hafta: İşte Fiyatı Etkileyecek 9 Şey!

Art arda sekiz kırmızı günlük mum çubuğunun ardından Bitcoin fiyatı dün, günü yeşil bir günlük mumla tamamladı. Bitcoin ve kripto piyasası, makro anlamda gişe rekorları kıran bir hafta olmasa da kripto piyasası için trend belirleyici olabilecek bir haftaya giriyor. Özellikle Cuma günü bir kez daha haftanın en önemli günü olabilir. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoinler için kritik zamanlar geliyor

Geçtiğimiz hafta ABD Dolar Endeksi (DXY) tarihsel olarak önemli bir destek seviyesinden yukarı sıçrayarak Bitcoin ve kripto piyasaları üzerinde önemli bir baskı oluşturdu. Beklenenden daha zayıf tüketici beklentileri, azalan ABD tüketici güveni ve yapışkan çekirdek enflasyon, bu hafta kilit bir odak noktası olmaya devam edecek olan DXY’yi artırdı.

16 Mayıs’ta Avrupa Merkez Bankası Christina Lagarde TSİ 17’de bir konuşma yapacak. Diğer yandan yine 16 Mayıs Salı günü saat 15:30’da ABD Nüfus Sayım Bürosu, Nisan ayı ABD Perakende Satışlarına ilişkin nihai rakamları açıklayacak. Mart ayına ilişkin nihai rakam -%0,6 ile -%0,4’lük tahminin oldukça altında kaldı. Nisan ayı için tüketici duyarlılığının %0,7 oranında toparlanması bekleniyor.  Güçlü tüketici harcamaları DXY için destekleyici olarak görülüyor ve ralliyi hızlandırabilir. Öte yandan, verilerin tahminlerin altında kalması, tüketicilerin harcama konusunda isteksiz kaldığını gösterecektir. Buna göre, DXY’nin tekrar konsolide olması ve Bitcoin ve kripto fiyatları için bir destek sağlaması bekleniyor.

17 Mayıs Çarşamba günü saat 15:30’da, ABD Nüfus Sayım Bürosu Nisan ayı ABD inşaat izinleri için ön rakamları açıklayacak. Son zamanlarda, ABD borsası ve ardından Bitcoin fiyatı beklenenden daha iyi gelen konut verilerine olumlu tepki verdi. Nisan ayında verilen yeni konut izinlerinin sayısı 1,430 milyon ile tahminlerin biraz üzerinde gerçekleşti. Eğer 1.430 milyon konut izni beklentisi tekrar aşılırsa, bu durum piyasa için bir başka katalizör olabilir. Yine 17 Mayıs’ta Avrupa Bölgesinde TÜFE verileri TSİ 12:00’de açıklanacak. Diğer yandan ABD’de ham petrol stoklarına dair veriler TSİ 17.30’da ortaya çıkacak.

Haftanın sonuna doğru önemli gelişmeler yoğunlaşıyor

Bir gün sonra, 18’i Perşembe günü (15:30’da), Philadelphia Fed en son imalat endeksini yayınlayacak. Philadelphia Fed imalat endeksi, çok önemli ISM satın alma yöneticileri endeksi için öncü bir gösterge olarak kabul edilmekte. Bu nedenle daha geniş finansal piyasa için önemli olabilir.  Endeksin üst üste dördüncü ayda da -19,0 olan tahminlerin altında kalması halinde, finans piyasasındaki düşüş tepkisinin geçen ay olduğu gibi kendini tekrarlaması muhtemeldir. Öte yandan, tahminlerin üzerinde bir okuma, yakın gelecekte bir durgunluk olasılığını azaltacağı için yükseliş olacaktır. Yine 18’inde ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvurularına ilişkin veriler karşımıza çıkacak.

19 Mayıs Cuma haftanın en önemli günü, çünkü FED Başkanı Jerome Powell saat 18:00’de kameraların karşısına geçecek ve Fed’in önümüzdeki aylardaki faiz oranı ve para politikası duruşu hakkında yeni bilgiler sağlayabilir. Piyasa oynaklığının artması muhtemel. Özellikle, bu hafta her biri farklı bir bakış açısına sahip 14 Fed üyesinin konuşması planlanıyor.

Bitcoin ve DXY arasındaki ilişki

DXY söz konusu olduğunda, bir karar yakında alınabilir. Teknik analist Gert van Lagen’in açıkladığı gibi, DXY 2020/2021’de görülene benzer bir baş ve omuz dönüşü yaşayabilir – ancak bu sefer bir yükseliş trendinden ziyade bir düşüş trendine işaret ediyor. Ayrıca analist Tony Spilotro’nun kısa süre önce Twitter’da paylaştığı gibi, 2020’nin sonlarında DXY’nin tersine dönmesi Bitcoin boğa koşusunun başlangıcını işaret etti. Tarihin tekerrür edip etmeyeceğini zaman gösterecek.

Kripto para alanında da önemli gelişmeler var

Son olarak, kripto para alanına bakarsak, bugün Amazon’un NFT pazaryerini piyasaya sürmesi beklenmekte. Diğer yandan 18 Mayıs Perşembe günü, Bitcoin Miami etkinliği başlayacak ve 3 gün sürecek.  Ayrıca, yine Perşembe günü, kripto para alanını ABD Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi etkileyecek. Zira komite, bu tarihte, stablecoinlere yönelik oturum düzenleyecek. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere stablecoin’ler, genellikle ABD dolarına sabitli kriptolardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir