Bitcoin İçin 5 Farklı Tahmin: Bunlara Hazır Olun!

Kripto piyasası bir koşu yaptıktan sonra konsolide aşamasına geçti. Ancak, düşüşün daha falz derinleşme riski de var. Piyasanın yönünü belirleyen lider kripto Bitcoin, en son 28 bin dolar mevzisini de kaybetti, ancak 27 bin dolar için mücadele ediyor. Analistler, BTC’nin bundan sonraki rotasını belirlemeye çalışıyor.

Santiment: Bir Bitcoin metriği ‘endişe verici’ bir sinyal verdi

Önde gelen bir kripto analiz firması, Bitcoin (BTC) için önemli bir metriğin düşüş yönünde yanıp söndüğü konusunda uyarıda bulunuyor. Santiment, Bitcoin’in fonlama oranının negatife dönmenin eşiğinde olabileceğini ve bunun da bir piyasa düşüş trendine işaret edeceğini söylüyor. Kripto yatırımcıları, vadesi asla dolmayan vadeli işlem sözleşmelerinde kaldıraçlı long ya da short pozisyon alabilirler. Piyasaların fonlamayı sürdürebilmesi için, sürekli sözleşme piyasası ile fonlama oranı olarak bilinen spot fiyat arasındaki farka dayalı periyodik ödemeler gereklidir. Santiment şu açıklamayı yapıyor:

Sürekli sözleşme oranları için en büyük platform olan Binance’de sadece Bitcoin’in fonlama oranını yakınlaştırabiliriz. Şu anda, traderlar geçtiğimiz ay boyunca sürekli olarak olduğu gibi uzun bakıyorlar. Fiyatların tarihsel olarak fonlama oranlarının tersi yönünde hareket ettiği düşünülürse, yeterli zaman geçtiğinde bu durum biraz endişe verici.

Kaynak: Santiment

Santiment ayrıca, bazı yatırımcıların Bitcoin’in fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullandığı yararlı veriler sağlayabilen sosyal medya trendlerini de takip ediyor. Bu bağlamda Santiment, şu değerlendirmeyi yapıyor:

İlk olarak sosyal verilere baktığımızda, eğer bir kripto boğasıysanız görmek isteyeceğiniz bir trend görüyoruz. Geçtiğimiz beş hafta boyunca, yatırımcılar kriptodaki en önemli varlıklara karşı giderek daha az iyimser hale geldi. Yıllara dayanan verileri geriye dönük olarak test ettik ve fiyatların tarihsel olarak kalabalığın en az beklentisi yönünde hareket ettiğini gördük. Yatırımcıların giderek daha fazla şüphe duymaya başlaması, fiyat artışlarının devam etme olasılığını artırıyor.

Kaynak: Santiment

Mike McGlone Bitcoin’de oldukça boğa, ancak…

Kıdemli Bloomberg emtia analisti Mike McGlone, Bitcoin’in (BTC) uzun vadedeki beklentilerinin umut verici olduğunu söylüyor. McGlone, Bitcoin’de “çok yükselişte” olduğunu söylüyor ancak BTC gibi risk varlıklarının ileriye dönük önemli rüzgarlarla karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Başlıca nedenlerden ötürü Bitcoin’de yükselişe geçtim: Arzı çok düşük ve benimsenmesinin ilk günlerinde, zaman içinde uzun süre kalmanız gerekiyor. Ama aynı zamanda 7/24 işlem görüyor ve çok önemli bir öncü gösterge ve 30.000 dolardan devredilmiş gibi görünüyor. Hala bir risk varlığı olan BTC düşmeden, risk varlığı fiyatlarında önemli bir daralma olarak gördüğüm şeyi nasıl elde edeceğimizi göremiyorum.

Bloomberg analistine göre BTC’nin son dönemde elde ettiği fiyat artışları “kesinlikle” bir “ayı piyasası rallisine” atfedilebilir. McGlone, bir resesyon durumunda diğer ilişkili varlıkların değeri düşmeye başladığında Bitcoin’in de bunu takip edeceğini söylüyor. Buradan hareketle şunları kaydediyor:

Korkarım Bitcoin’de olan şey, insanların ona banka krizinin yardımcı olduğu gibi bakması. Bu şekilde gidecek ve daha çok altın ve uzun vadeli tahviller gibi işlem görecek. Ama bence bu yıl daha çok her şey yükselişte ve Bitcoin yarıştaki en hızlı at. Aşağı inerken de en hızlıydı, bu yıl yukarı çıkarken de en hızlısı…Bitcoin yıl içinde neredeyse %80 artış gösterdi ve bu artış devam edebilir. 7/24 işlem görüyor, açıkça öncü bir gösterge. Bitcoin’i, eğer piyasalar düşerse, ki bunu bekliyorum, BTC muhtemelen buna öncülük eden ilk varlık olmalı çünkü hala bir risk varlığı.

Bitcoin bir grafiğe göre %50’nin üzerinde patlayabilir!

Yaygın olarak takip edilen bir kripto analisti ve InvestAnswers’ın anonim sunucusu, tarihsel emsallere dayanarak Bitcoin (BTC) üzerindeki yükseliş hissini ifade ediyor. Analist, tarihin tekerrür etmesi halinde Bitcoin’in mevcut seviyelerden yaklaşık %54 oranında patlayarak 45.000 dolara çıkabileceğini söylüyor. Kripto araştırma firması K33 tarafından yayınlanan ve Bitcoin’in şu anda 2018/2019 ayı piyasası sırasında görülene benzer bir model sergilediğini gösteren bir grafiğe atıfta bulunan popüler kripto stratejisti, Bitcoin’in bundan yaklaşık bir ay sonra fiyat hedefine ulaşabileceğini söylüyor. Bu görüşlerini ise şu şekilde ifade ediyor:

Bu formasyon tekrarlanırsa ve küçük bir kırmızı ok eklediğim bu seviyeye ulaşırsak… bu, 20 Mayıs’a kadar ya da bundan yaklaşık bir ay sonra tekrar 45.000 dolara ulaşabileceğimiz anlamına geliyor. Ondan sonra biraz soluklanma, biraz yatay hareket, biraz konsolidasyon olacak.

Kaynak: InvestAnswers/YouTube

InvestAnswers’ın anonim sunucusu, BTC’nin uzun vadeli sahiplerinin 2018 ayı piyasası sırasında yaptıklarına kıyasla bundan sonra ne yapabilecekleri konusunda şunları söylüyor:

Şu anda, uzun vadeli holder’ların dört yıl öncesine kıyasla çok daha kararlı olduğunu düşünüyorum. Ve yaşadığımız %60’lık düşüşe rağmen hala satış yapmak istemiyorlar…Bankacılık sistemindeki krizlerin aslında Bitcoin’i beslediğini gördüğümüz gibi, düzenleyici tıkanma noktası da BTC’yi besledi. Eğer bu devam ederse, kim bilir, başka bir banka krizi daha yaşanabilir – bu da Bitcoin’i daha hızlı yükseltebilir.

Metrikler, BTC ayı piyasasının sonuna işaret ediyor!

Kripto analiz firması Glassnode’a göre, bir dizi on-chain ölçüm Bitcoin (BTC) ayı piyasasının dikiz aynasında olabileceğine işaret ediyor. Analiz firması BTC ayı piyasasının gerçekten bitip bitmediğini “kimsenin gerçekten bilmediğini” kabul ediyor. Ancak Glassnode, piyasanın değişebileceğini düşündüren birkaç temel ölçüt olduğunu söylüyor.

Analiz firması, BTC’nin 2023’ün büyük bir kısmında gerçekleşen fiyatının (RP) ve 200 günlük hareketli ortalamasının (MA) üzerinde olduğunu belirtiyor. RP, tüm BTC’lerin en son satın alındıkları fiyattaki değerini, dolaşımdaki coin sayısına bölerek kaydediyor. Glassnode ayrıca Bitcoin’in aktif adreslerdeki artış ve ücret baskısı ile ağ kullanımı açısından artan bir ivmeye tanık olduğunu söylüyor. Analitik firmasına göre ayrıca, traderlar BTC’de kar alıyor ve piyasa bu satışları emiyor. Ayrıca, ayı piyasasının sona erdiğinin bir başka potansiyel göstergesi olan uzun vadeli sahipler lehine bir servet dengesi de var.

Analist işlerin kripto için iyi görünmediği konusunda uyarıyor

Yaygın olarak takip edilen bir kripto analisti Justin Bennet, piyasalar geri çekilirken yatırımcıları önümüzdeki zorlu aylara hazır olmaları konusunda uyarıyor. Analist, toplam kripto piyasa değerinin (TOTAL) düşmekte olduğunu söylüyor.

Kaynak: Justin Bennett/Twitter

Kriptokoin.com’dan bildiğiniz üzere TOTAL, Bitcoin (BTC) ve altcoinler dahil olmak üzere tüm dijital varlık alanının piyasa değeri ölçüsüdür. Bennett ayrıca geleneksel finans piyasalarında kripto piyasaları için uyarı işaretleri görüyor.

Özellikle lider kriptoya daha derinlemesine dalan Bennett, yeni bir grafikte BTC’nin geleceği için iki olası senaryo ortaya koyuyor. Analist, “BTC’nin mevcut durumu,” diyerek bu grafiği paylaşıyor.

Kaynak: Justin Bennett/Twitter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir