Biden’dan Suudi Arabistan’a yalanlama: İnsan hakları konusunda sessiz kalmayacağımızı söyledim

ABD Lideri Joe Biden, Orta Doğu ziyaretleri çerçevesinde ziyaret ettiği Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde dün Suudi yetkililerle bir ortaya gelmişti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Jubeir, Suudi yetkililerle görüşen Biden’ın Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ait Suudi Arabistan’ı suçlamadığını sav etti. Jubeir yaptığı açıklamasında, Biden’ın Kaşıkçı davasında Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı suçlayan sözünün olmadığını söyleyerek, ABD Lideri’nin ABD’nin de yanılgılar yaptığını söylediğini belirtti.

BİDEN’DAN YALANLAMA

Biden, Suudi Dışişleri Bakanı el-Jubeir’in Kaşıkçı davasına ait yaptığı açıklamalara itiraz ederek, Riyad idaresinin basına aktardıklarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

ABD Lideri Joe Biden, dün Suudi yetkililerle insan haklarını ve siyasi ıslahat bahislerini görüşerek, “Her vakit olduğu üzere, bahsin benim ve Amerika Birleşik Devletleri için hayati derecede değerli olduğunu her vakit açıkça belirttim. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak, toplantının başında gündeme getirdiğim üzere, o vakit ne düşündüğümü açıkça ortaya koydum ve bunda nettim. Bir Amerikan Lideri olarak çok açık bir formda, insan hakları konusunda sessiz kalmayacağımızı söyledim” açıklamasını yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.