Beş yunusun öldüğü Marmaris’teki yunus parkı kapatıldı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde gösteri ve terapi amaçlı tutsak edilen 5 yunusun ardı ardına öldüğü Onmega Dolphin Park, Yunuslara Özgürlük Platformu (YÖP) ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin (HAKİM) başlattığı hukuki mücadele ve artan kamuoyu baskısı sonucu kapatıldı.

Bu toplu mücadeleyle kapatılan 3. park oldu. Yasa dışı şekilde inşa edilen platformların kaldırılması için yetkili kurumların açtığı davanın tesis aleyhine sonuçlanmasıyla da deniz içindeki tüm yapılar söküldü.

2019’dan bu yana süreci takip eden Yunuslara Özgürlük Platformu ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin suç duyurusunda, hayatta kalan 2 yunusun sağlık kontrolünden geçirilerek koruma altına alınmasını talep edilmişti. Ancak 2 yunusun Antalya’daki bir başka yunus gösteri merkezine gizlice götürüldüğünü ortaya çıkmıştı. Hayvanseverler, Dolphinland yunus parkına götürülen Eva ve Daisy adlı yunusların sağlığından şüphe ettiklerini açıkladı.

Yunuslara Özgürlük Platformu üyesi Öykü Yağcı, bu parkta tutulan yunusların hasta, yaralı ve bitkin olduğunu, antibiyotik yüklemesi yapılarak hayvanların bağışıklıklarının düşürüldüğünü delil niteliğindeki görsellerle ortaya koymalarına rağmen, Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdiği öğrendiklerini söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir