Bakan Varank: Türkiye olarak muazzam bir sıçramanın arifesindeyiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Bilişim Vadisi’nde, Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’ndan yatırım alan şirketlerin tanıtım programına katıldı.

Girişimcilere karamsarlığa düşmemelerini söyleyip, yerli araba TOGG’u örnek gösteren Bakan Varank, “Türkiye olarak bugün muazzam bir sıçramanın arifesindeyiz. Bakmayın siz karamsarlık pompalayanların kelamlarına. Kendi ülkesini şikayet edenlere bu manada güvenilebilir mi? Her ulusal problemde devletinin yanında yer almak yerine karşı tarafı seçenlere güvenilebilir mi? Bu zihniyetin ülkemiz hakkındaki yorumları hiç tarafsız olabilir mi? Bunlar, ‘Siz asla TOGG’u yapamazsınız’ dedi. ‘Hani nerede bunun fabrikası’ dediler. Artık TOGG’u test sürüşünde görmüşler geçen gün. Buradan Bursa’ya giderken, Osmangazi Köprüsü’nde, TOGG’un görüntüleri yayınlanmış. Artık diyorlar ki ‘Biz size bunu yapamazsınız, demedik. Biz size bunu satamazsınız, diyoruz’. ‘Daha yola çıkmadan eskidi’ diyenleri mi ararsınız, ‘Bunun neresi yerli’ diyenleri mi ararsınız? Aracın doğuştan elektrikli olduğunu bilmeden ‘Geç kaldınız’ diyenleri mi ararsınız? Yahu bir kez de memnun olun be. Takdir, tebrik, teşekkür esasen beklemiyoruz da hiç değilse anlamsız tenkitlerle bu işlere bu kadar emeği veren, hayatını bu işlere adayan insanların en azından moralini bozmayın. Kimilerinin karamsarlığı, iş bilmezliği, arka niyeti hiç bir vakit bitmeyecek” diye konuştu.

Türkiye’deki teknoloji yatırımlarının 9 kat arttığını söyleyen Bakan Varank, “Son vakitlerde Türkiye’de teknoloji tabanlı işlere yapılan yatırımlarda keskin artış olduğunu söyleyebiliriz. 2023 maksadımızı, hedeflediğimiz tarihten 2 sene evvel, 2021 yılında büyük farkla geçmiş olduk. 2020 yılında 148 milyon dolar olan teknoloji yatırımları, 2021 yılında 1,5 milyar dolara ulaşmış oldu. Burada, 1 senede, 9 kattan daha fazla artış gözlemliyoruz. Tabiri caizse evvelce akıl veren çok olurdu lakin para veren olmazdı. Artık yatırımcılar para da vermeye başladı. Yabancı fonlarla birlikte son devirde öncülük ettiğimiz Tech-InvesTR Teşebbüs Sermayesi Fonu, Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu ve İstanbul Bölgesel Teşebbüs Sermayesi Fonu üzere fonlarla girişimcilik fonlarının hacmini giderek büyütüyoruz. Her ne kadar özel bölümün bu alana ilgisi olsa da hala kamunun büyük belirleyici olduğunu görüyoruz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.