Ankara hava sahasını kapatmıştı… Rusya: Anlayışla karşıladık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Latin Amerika ziyaretine giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve burada yaptığı açıklamalarda, Rusya’nın Suriye’ye giden sivil uçaklarına hava sahasının kapatıldığını söylemişti.

‘Anlayışla karşıladık’

Çavuşoğlu’nun bu sözlerinden birkaç gün sonra Rusya’dan da bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ankara bir ay önce Moskova’ya başvurarak Suriye’ye uçuş için Türkiye’den geçen rotanın kullanılmamasını talep etti, anlayışla yaklaştık” ifadeleri kullanıldı.

Ne olmuştu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus askerlerinin Suriye’ye taşınmasında Türk hava sahasının kullanılmaması yönünde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında mutabakata varıldığını söylemişti.

Çavuşoğlu Uruguay’a giderken gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu:

“Rusya’nın askeri uçaklarına hatta sivil Suriye’ye giden uçaklarına hava sahasını kapattık. Nisan’a kadar izinleri vardı. Mart’ta rica ettik. Moskova’ya gidince Lavrov’a söyledim, o da Putin’e söyleyeceğini belirtti. 1-2 gün sonra, ‘Putin’in talimatı var artık uçmayacağız’ dediler. Hem Montrö hem diğer konularda süreci diyalog yoluyla yürütüyoruz. Rusya’nın savaştan önce 4 gemisi vardı. Belki bir planlamanın parçasıydı. Bu gemileri boğazdan geçirmek için izin talebinde bulunmuşlardı. Biz de kendilerine rica ettik, “bu savaş” dedik ve Montrö’yü anlattık. Sonra vazgeçtiler. Önceden planlanan ve bizim de içinde olduğumuz NATO tatbikatı vardı. Hatta bizde işin içindeydik. Müttefik gemileri geçecekti ancak kışkırtma olur diyerek iptal edilmesini söyledik. Onlar da çok haklı buldular. Bir yandan böyle çalışırken, bir yandan da diyalog yoluyla bir çok şeyi kriz yaratmadan çözüyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.