Altınkum’da yansılar sonucu durdurulan inşaat tekrar başladı: ‘Doğa katliamı sürüyor’

İZMİR – İzmir’in Çeşme ilçesinde bulunan Doğal SİT Alanı statüsündeki Altınkum plajında denize sıfır kumsal alanda Adana merkezli Yeşiköylü Atık İdaresi Madencilik isimli şirket tarafından yapılmak istenen Beach Club projesi bölge halkının ve etraf eylemcilerinin reaksiyonu sonucu 13 Mayıs’ta durduruldu. Bölgede şirket tarafından denizin içine inşa edilen yapılar sökülürken, kaçak olarak açılan su kuyusu da DSİ tarafından mühürlendi. Yaşanan olayın üzerinden geçen iki haftanın akabinde şirket alanda yine inşaat faaliyetine başladı. Daha evvel de yüz yıllık ardıç ağaçlarının söküldüğü bölgede, ağaçlar yine tahrip edilmeye başlandı. Su kuyusunun DSİ tarafından mühürlenmesinin akabinde bölgeye yine su kuyusu açmayan şirket, bu kere de inşaat alanına su depoları ve konteynırlar getirdi. Çeşme Etraf Platformu, “Doğa ve deniz kenarı göz nazaran göre yok ediliyor” dedi.

BELEDİYE YETKİLİLERİ KARŞILIK VERMEDİ

İnşaat faaliyetleri ile ilgili şikayetler üzerine bölgeye giden zabıta takımları ise tutanak tuttu. Şirketin belediyeye ruhsat müracaatında bulunduğu öğrenilirken, belediyedeki sürecin sonuçlanıp sonuçlanmadığı bilinmiyor. Mevzu ile ilgili ulaşmaya çalıştığımız Çeşme Belediyesi Yapı Denetim Müdürlüğü ünitesine aktardı. Yapı Müdür Denetim Müdürlüğü ise telefonlara yanıt vermedi.

‘RUHSAT ALABİLMEK İÇİN SÜREKSİZ OLARAK İNŞAA ETTİKLERİ YAPILARI SÖKTÜLER’

Çeşme Etraf Platformu Sözcüsü Ahmet Güler, daha evvel de tekraren kaçak inşaat faaliyeti ile ilgili şikayette bulunduklarını belirterek, belediyeye işletme ruhsatı başvurusu yapan inşaatçıların ruhsat alabilmek için süreksiz olarak inşa ettikleri yapıları söktüklerini tabir etti. Yapıların göstermelik olarak sökülmesinin akabinde, iki hafta sonra faaliyetlerin yine başladığını söyleyen Güler, “Kaçak inşaatçıların ruhsat alıp almadıkları bilinmiyor. Bölge sakinleri Çeşme Belediyesi’nin böylesi bir tahribat ve kaçak inşaata işletme ruhsatı vermeyeceği beklentisi içinde. Tüm bu şikayet ve resmî teşebbüslere karşın inşaatı durduracak resmî bir makam bulunamadı. Halkın toprağı olan SİT alanındaki inşaat süreci tekrar başladı” dedi.

‘KAÇAK İNŞAATI KİMSE DURDURAMIYOR, RESMİ MAKAMLAR YALNIZCA TUTANAK TUTUYOR’

Yetkililerin Doğal SİT Alanı’nda yapılan inşaat faaliyetlerine müdahale edememe durumuna dikkat çeken Güler, “Kaçak inşaat ile gayret edenler ‘Bunların ardında çok büyük bir dayanak siyasi güç olmalı, hiç kimseden korkmadan istediklerini yapıyorlar’ diye düşünüyorlar. Tüm resmî makamlar yalnızca ‘Süreci takip ediyoruz, tutanak tutuyoruz’ demekten öteki hiç bir şey yapmayarak yalnızca seyrediyorlar. Kaçak inşaatı hiç kimse durduramıyor. Resmî makamlar beş aydır yalnızca tutanak tutuyor, tabiat ve deniz kenarı göz nazaran göre yok ediliyor” diye konuştu.

Güler, gerekli hazırlıkları yaptıklarını ve önümüzdeki süreçte türel teşebbüste bulunarak mevzuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti.

NE OLMUŞTU?

Maden firması Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 6 metrekare portatif büfe, 21 metrekare teras, 4 metrekare de cankurtaran kabini olmak üzere bin 400 metrekare arazi kiralarken, yıllık kira bedeli 360 bin TL olan bu alanda büyük iş makinalarıyla 20 bin metrekareye yakın bir alan tahrip edildi. Kelam konusu alanda 100 yıllık ardıç ağaçları köklerinden sökülürken, firma ayrıyeten Doğal SİT alanına kaçak sondaj vurdurarak müsaadesiz su kuyusu da açtı.

Bununla da yetinmeyen şirket, alanı ve kumsalı halkın kullanımına kapattı. Proje tamamlandığında ise bölgeye girişlerin fiyatlı olacağı lakin tuvalete gidenlerden fiyat talep edilmeyeceği belirtildi. Bölge halkının teşebbüsleri sonucu inşaat iki hafta evvel durdurulmuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.