Almanya’dan Tesla’ya aldatıcı reklam davası

Dünyanın en tanınan elektrikli araba üreticisi Tesla, Almanya’nın Berlin kentine kurduğu fabrikayı geçtiğimiz mart ayında açmıştı.

Yeni fabrikasında yılda 500 bin elektrikli araç üretmek isteyen şirket, ayrıyeten 12 bin şahsa de iş imkanı sağlayacak.

Sürekli olarak bir sorun ile karşılaşan tesis, olağan koşullar altında geçen yıl üretime başlayacaktı. Lakin lokal makamlar, Tesla’nın açılışını daima geciktirdi.

Üretimin gecikmesi nedeniyle açıklama yapan Tesla CEO’su Elon Musk, Alman hükümetini suçlamıştı.

Tesla’nın başı Almanya ile dertte

Görünüşe nazaran Tesla’nın Almanya’da yaşadığı zahmetler bununla da kalmayacak. Almanya’nın en büyük tüketici muhafaza kümesi VZBV, Tesla’ya aldatıcı reklam ve data müdafaa ihlalleri teziyle Berlin mahkemesinde dava açtı.

Grup, Tesla’nın bir Tesla elektrikli araç satın alırken tüketicilerin ne kadar karbondioksit emisyonu tasarrufu sağladığı konusunda aldatıcı açıklamalar yaptığını söyledi.

Almanlar, Tesla kameralarından da şikayetçi

Bildiğiniz üzere Tesla modellerinin dışı kameralarla çevrili. Nöbetçi Modu denilen bu özellik, aracın etrafındaki ortamı daima olarak izleyerek Tesla araçlarında eşsiz bir muhafaza sağlıyor.

Aracın üzerindeki harici kameraları kullanan özellik etkinleştirildiğinde, araç güvenliğini tespit etmek için “Bekleme” durumuna giriyor ve dışarıdan rastgele bir tehdit algıladığında ikaz veriyor.

Almanya’nın en büyük tüketici müdafaa kümesine nazaran bu kameralar, ülkenin data müdafaa yasasını ihlal ediyor.

Tesla, Almanya’daki fabrikasını açana kadar epey kuvvetli bir süreçten geçmişti. Görünüşe nazaran şirket, ülkede problem yaşamaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.