ABD ve Yunanistan’dan Ege’de ortak tatbikat

Yunanistan ve ABD ordusu, Ege’nin tam ortasında bulunan İzmir açıklarındaki İskiri (Skiros) Adası’da ortak tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikatın maksadının “Düşman ordusunun işgal ettiği adayı kurtarmak olduğu” belirtildi. Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nın medya ile paylaştığı fotoğraflarda tatbikatın yapıldığı İskiri Adası’nın Kardak Kayalıkları’na benzerliği büyük dikkat çekti.

Yunanistan ve ABD Deniz Piyade Komandoları, Ege’nin tam ortasında ve İzmir ilinin açıklarında bulunan İskiri (Skiros) adasında “Megas Aleksandros 2022” (Büyük İskender 2022) tatbikatı gerçekleştirdi.

Dört kademeli olarak gerçekleştirilen tatbikatın senaryosunun, adanın düşman kuvvetlerinin denetimi altındaki bir bölgesinin geri alınmasını içerdiği belirtildi. Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı tatbikat fotoğraflarını medya ile paylaştı. İki adacıktan oluşan İskiri Adası’nın, Kardak Kayalıkları’na benzerliği dikkat çekti.

ADAYA YÜZLERCE ASKER ÇIKARDILAR

Birinci etapta, paraşütçüler helikopterle belirlenen alana atladı ve keşif yaptı. İkinci etapta Su Altı Taarruz Komandoları (SAT) tarafından alan temizlenmesi yapıldı. Üçüncü basamakta ise, Yunan ve Amerikan Deniz Piyade Komandoları, adaya çıkarmanın ana ve belirleyici kısmını gerçekleştirdi.

Tatbikatın dördüncü ve son kısmında, Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ilişkin İKARİA çıkarma gemisi, mekanize birliklere ilişkin tank ve tekerlekli askeri araçları İskiri adası kıyısına indirdi.

TATBİKATA SAVAŞ UÇAKLARI DA KATILDI

Tatbikat boyunca, Nea Anchialos ve Larissa hava üslerinden havalanan Yunan savaş uçakları da tatbikata katılarak senaryonun tamamlanmasına eşlik etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.