8 Haziran Dünya Okyanus Günü nedir, nasıl kutlanır?

8 Haziran tarihinde kutlanan özel bir gün olan Dünya Okyanus Günü, 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Rio de Janeiro’da yapılan Yeryüzü Zirvesi’nde kararlaştırıldı, lakin şimdi resmileşmedi. Dünya Okyanus Günü nedir? Dünya Okyanus Günü nasıl kutlanır? Dünya Okyanus Günü özelliği nedir?

DÜNYA OKYANUS GÜNÜ NEDİR?

Henüz resmi olarak kabul edilmemiş bulunan Dünya Okyanus Günü, okyanusların dünya üzerindeki ömür ve yırtıcı yaşama olan katkısına dikkat çekmek gayesiyle gündeme getirildi. Okyanus ve denizlerin, karbonların emilmesinde, iklim değişikliği ile çabada, güneş gücünün dağıtımında stratejik rolleri bulunduğu gerçeğinin vurgulandığı günde, insan varlığının sürdürülebilmesi için deniz ve okyanusların rasyonel kullanılması gerekliliği ön plana çıkarılıyor.

Doğal Hayatı Müdafaa Vakfı’nın açıklamasına nazaran; Dünya yüzeyinin %71’ini kaplayan ve yeryüzünde bir milyar kişinin besin kaynağı olan denizler ve okyanuslar karasal ve denizel kökenli kirlilik, çok balıkçılık ve global ısınma kaynaklı sıkıntıların tehdidi altı bulunuyor.

Dünyanın geleceği için yapılan teklifler ortasında; denizlerin %40’ını kaplayacak bir global deniz rezervleri ağı yaratmak bulunuyor. Deniz rezervleri; Karadaki “milli park” uygulamalarıyla benzeşen, balıkçılık da dahil olmak üzere her türlü yıkıcı ve yıpratıcı insan faaliyetinden korunmuş alanlar olarak tanımlanıyor.

Deniz Rezervleri; okyanus yaban hayatının korunması için mümkün olan en güçlü gereçler olarak saptanıp, birebir vakitte tükenmekte olan çeşitlerin güzelleşmesi ve üremesine de katkıda bulunuyor.

Dünya Okyanus Günü, birçok ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.