336 heyelan, metrekareye 260 kg yağmur

Ordu’da evvelki akşam saatlerinde tesirli olan kuvvetli yağışlar sonrası meydana gelen afetin bilançosu açıklandı.

Ordu’da pazar günü akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağışlar sonrası son 24 saatte metrekareye 260 kg yağmur düştü.

Son yılların en büyük afetlerinden birinin yaşandığı vilayet genelinde afetin bilançosu da ağır oldu. 11 ilçede 336 noktada heyelan ve toprak kayması meydana geldi.

Fatsa ilçesinde 2 köprü hasar gördü. Ordu Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ve Ordu Su ve Kanalizasyon Yönetimi (OSKİ) Genel Müdürlüğü takımları, 298 iş makinesi ve 418 çalışanla heyelan ve toprak kayması meydana gelen bölgelere müdahale etti.

Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler, meteorolojik bilgilere nazaran evvelden alınan tedbirler, kapsamlı altyapı çalışmaları ve verilen özverili uğraş ile bir kere daha oluşabilecek felaketlerin engellendiğini söyledi.

Başkan Güler açıklamasında, şu tabirleri kullandı:

*İlimizde pazar günü akşam saatlerinde başlayan çok şiddetli yağışlar sonrası takımlarımızla alanda büyük bir özveriyle çalışmalarımızı sürdürdük. Kimi bölgelerde metrekareye 260 kg yağış düştü.

*Buna bağlı olarak vilayet genelinde 11 ilçede 304 noktada heyelan ve toprak kaymaları meydana geldi.

*Altınordu’da 4, Aybastı’da 6, Çamaş’ta 69, Çatalpınar’da 2, Fatsa’da 130, Gölköy’de 5, Gürgentepe’de 12, Kabataş’ta 14, Korgan’da 3, Perşembe’de 80 ve Ulubey’de 11 noktada heyelan ve toprak kaymaları oluştu.

Ekiplerin süratli ve faal çabasıyla oluşabilecek felaketlerin önüne geçtiklerini vurgulayan Lider Güler, birinci andan bu yana tüm zorluklara karşın büyük bir çaba örneği sergileyen mesai arkadaşlarına teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.