15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü resmi tatil mi?

Türkiye’nin bir daha darbe günlerine dönmemek için topyekûn direniş gösterdiği, terör örgütü FETÖ’nün alçak yapılanmasına karşı koyduğu 15 Temmuz günü resmi tatil mi?  Takvim yaprakları 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde FETÖ’den buyruk alan kelamda subaylar, Boğaziçi ve FSM Köprülerini kapatmış, darbe bildirisini okumuş ve devletin üst seviye bürokratlarını rehin almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FaceTime yoluyla yaptığı imajlı görüşmede halkı sokağa davet etmiş; darbecilere karşı koyulmasını, müsaade edilmemesini talep etmişti. Erdoğan’ın bu davetinden sonra ülke genelinde binlerce yurttaş sokaklara çıkıp darbe tersi sloganlar atmış, darbecileri geri püskürtmüştü. 15 Temmuz gecesi başlayan hain teşebbüs de 16 Temmuz sabahı vatandaşın, Emniyet ve TSK çalışanlarının uğraşlarıyla bastırılmıştı. Pekala, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü resmi tatil mi?

15 TEMMUZ KANLI DARBE TEŞEBBÜSÜNÜ TÜM TARAFLARIYLA ÖĞRENEBİLMEK İÇİN TIKLAYIN!

15 TEMMUZ’UN STATÜSÜ

Kanlı darbe teşebbüsünde şehit düşen sivilleri, polisleri ve askerleri anabilmek; yurt genelinde toplumsal hafızayı canlı tutabilmek için 15 Temmuz günü resmi tatil olarak kabul edilmiştir. 2016 yılından bu yana da resmi tatil olarak uygulanmaktadır. 15 Temmuz’da ülkenin dört bir yanında şehit düşen siviller, darbeye karşı koyan polis ve askerler anılmaktadır. Bu bağlamda kamu kurumları ve özel kurumlar bir günlük idari müsaadeli sayılıyor.

BANKALAR

15 Temmuz’da taşınabilir bankacılık süreçleri devam etmesine rağmen banka şubeleri kapatılıyor. Yalnızca kamu bankaları değil, özel bankalarda da idari müsaade uygulanıyor. Öte yandan kamu bankalarının Kurban Bayramı dâhil 9 gün müsaadeli sayılması sebebiyle çalışmalar 18 Temmuz Pazartesi günü itibariyle başlayacak. Şubelerde müşterilere yönelik verilen hizmetler, olağan çalışma saatleri içerisinde kaldığı yerden devam edecek.

PTT KARGO

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT), 2016’dan bu yana 15 Temmuz’u idari müsaadeli olarak geçiriyor. Lakin bu yıl Kurban Bayramının 15 Temmuz haftasına denk gelmesi, PTT’nin de kamu kurumu olması hasebiyle 9 günlük idari müsaade yurt genelindeki tüm şubelerde uygulanmaktadır.

Kargo gönderimi, kargo teslimatı; trafik cezası ödemeleri ve öteki ödemeler için 18 Temmuz Pazartesi günü beklenecek. Bu tarihte PTT’nin tüm yerleşkelerinde olağan mesaiye geri dönülecek.

ASKERLİK ŞUBELERİ

Askerliğini tecil etmek isteyen, yoklama müracaatında bulunan yahut öteki askerlik süreçlerini yapmak için ilçelerindeki şubelere gitmeye hazırlanan bireyler, 18 Temmuz Pazartesi gününü bekleyecek.

Gerek 15 Temmuz gerekse Kurban Bayramı müsaadesi sebebiyle ülkemizdeki tüm şubeler 18 Temmuz Pazartesi günü itibariyle açılacak. Şubeler genelinde olağan çalışma saatleri uygulanacak.

VERGİ DAİRELERİ

Vergi mükellefi kimselerin süreçlerini yürüttüğü vergi daireleri de 15 Temmuz Cuma günü resmi müsaadeli sayılacak. Türkiye’nin bütün vilayet ve ilçelerinde bulunan bu kurumlar, 18 Temmuz Pazartesi günüyle birlikte vatandaşa hizmet verecek. Sabah saat 08.30’dan akşam 17.00’ye kadar vergi mükelleflerinin talepleri karşılanacak.

BELEDİYELER VE NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ

Tapu kadastro, konut vergisi, kimlik kartı başvurusu; öteki ödemeler ve süreçlerin yapıldığı belediyeler ve nüfus müdürlükleri 15 Temmuz Cuma günü kapalı olacak. Belediyelerin ve nüfus müdürlüklerinin çalışanları 18 Temmuz Pazartesi günü tekrar olağan çalışma sistemlerine geri dönecek. Yani, sabah saat 08.30-17.00 aralığında hizmet verilecek.

RESMİ TATİL GÜNLERİ 2022!

Türkiye’de her yıl uygulanan 9 farklı resmi tatil bulunmaktadır. 2016’daki hain darbe teşebbüsüyle birlikte 8 olan bu tarih, 9’a yükselmiş oldu. Ayrıyeten Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı üzere dini bayramlar bir günden daha uzun müddetle kutlanılıyor. İşte, Türkiye’nin 2022 yılındaki resmi tatil günleri ve tarihleri…

  • Yılbaşı: 1 Ocak Cumartesi 2022

  • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan Cumartesi 2022

  • Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs Pazar 2022

  • Ramazan Bayramı: 2-4 Mayıs (Pazartesi, Salı, Çarşamba) 2022

  • Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs Perşembe 2022

  • Kurban Bayramı: 9-12 Temmuz (Cumartesi, Pazar, Pazartesi, Salı) 2022

  • Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü: 15 Temmuz Cuma 2022

  • Zafer Bayramı: 30 Ağustos Salı 2022

  • Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim Cumartesi 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.